Szykuje się ogólnopolski protest SKP

Ogólnopolski protest SKP Pixabay_WolfBlur

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP z Krosna informuje, że 26 czerwca 2023 r. rozpocznie się ogólnopolska akcja protestacyjna stacji kontroli pojazdów.
 

Właściciele stacji kontroli pojazdów w Polsce od dłuższego czasu borykają się z problemami finansowymi, związanymi z rażąco niskimi stawkami za przeglądy techniczne samochodów. Według Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), sytuacja przedsiębiorców prowadzących SKP jest coraz trudniejsza, a stawki za wykonywanie obowiązkowych przeglądów nie uległy zmianie od 19 lat.

W związku z brakiem reakcji rządu na przedstawione postulaty w dniu 26.04. 2023 r. odbyły się już pierwsze protesty właścicieli stacji. Akcję protestacyjną poparło 85 ze 116 warszawskich stacji kontroli pojazdów, a także wiele stacji z całej Polski.

26. 06.2023 r. zapowiadana jest ogólnopolska akcja protestacyjna, organizatorzy zapowiadają, że im więcej podmiotów prowadzących Stacje Kontroli Pojazdów przystąpi do protestu, tym większe będzie prawdopodobieństwo wprowadzenia zmian, uwzględniających zmiany kosztów wykonywanych badań technicznych.

Związek organizatorów zdecydował się podjąć szereg działań w związku z brakiem reakcji ze strony rządzących, by poprawić sytuację, w jakiej znalazły się SKP. Inicjatorzy akcji protestacyjnej podkreślaj również, że nie będzie ona miała wpływu na ciągłość funkcjonowania stacji diagnostycznych, a także nie naraża właścicieli i diagnostów na konsekwencje prawne. Niemniej jednak kierowcy mogą napotkać utrudnienia podczas przeprowadzania badań technicznych pojazdów.

Warto zauważyć, że w ocenie organu nadzoru, celowe zamykanie SKP lub wprowadzanie danych przez diagnostę samochodowego do centralnej ewidencji pojazdów w trzecim dniu roboczym od dnia, w któympowstał obowiązek ich wprowadzenia bez tzw. "usprawiedliwienia takiej okoliczności wiarygodnym dowodem" może być uznane za naruszenie przepisów.

Szczegóły akcji protestacyjnej zostaną omówione jako jeden z 10 tematów podczas serii seminariów, które rozpoczną od 8 maja 2023 r. w  Gdańsku.


Źródło: SITK  RP z Krosna
 

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę