Stellantis przejmuje aiMotive. Duży krok w stronę rozwoju autonomicznej jazdy

Stellantis przejmuje aiMotive. Rozwój jazdy autonomicznej Stellantis

Stellantis i aiMotive, czołowy twórca zaawansowanej sztucznej inteligencji i oprogramowania do autonomicznej jazdy, ogłosiły oficjalnie, że zawarły umowę o przejęciu. To przejęcie aiMotive przez Stellantis wzmacnia technologię sztucznej inteligencji i autonomicznej jazdy koncernu motoryzacyjnego, rozszerza jego globalną pulę kompetencji i zwiększa średnioterminowy rozwój nowej platformy STLA AutoDrive.

  • Technologia aiMotive przyspiesza średnioterminowy rozwój STLA AutoDrive, czyli platformy autonomicznej jazdy Stellantis.
  • aiMotive będzie działać jako spółka zależna od Stellantis, zachowując ducha start-upu.
  • Założyciel László Kishonti pozostanie na stanowisku kierowniczym jako prezes aiMotive.

Nabycie światowej klasy sztucznej inteligencji i technologii autonomicznej jazdy firmy aiMotive jest ważnym wkładem do stania się zrównoważoną firmą technologiczną w zakresie mobilności. Wiodące w swojej branży doświadczenie aiMotive i duch startupu przyspieszą naszą podróż do realizacji firmowych celów Dare Forward 2030 – powiedział Yves Bonnefont, dyrektor ds. oprogramowania w firmie Stellantis.

Portfolio produktów technologicznych aiMotive skupia się na czterech kluczowych obszarach w ramach sztucznej inteligencji i autonomicznej jazdy. Są to:

  • aiDrive – Zestaw oprogramowania wbudowanego dla autonomicznej jazdy.
  • aiData – Operacje sztucznej inteligencji i narzędzia do obsługi danych.
  • aiWare – Ekspertyza i własność intelektualna dla mikroprocesorów krzemowych.
  • aiSim – Symulacja oprogramowania do rozwoju autonomicznej jazdy.

Optymistyczne prognozy na przyszłość po przejęciu

Zespoły programistów Stellantis już opracowują trzy całkowicie nowe platformy technologiczne, które zostaną wdrożone w czterech całkowicie nowych platformach pojazdów STLA już od 2024 roku. Oczekuje się, że strategia oprogramowania, ogłoszona podczas Dnia Oprogramowania Stellantis w grudniu 2021 roku, wygeneruje około 20 miliardów euro rocznych przychodów do końca dekady, w ramach śmiałych celów planu strategicznego Dare Forward 2030.

Firma aiMotive będzie działać jako spółka zależna od Stellantis, zachowa jednak przy tym swoją niezależność operacyjną i kulturę startupu. Założyciel László Kishonti pozostanie na stanowisku kierowniczym i będzie kontynuować sprzedaż trzech obszarów swojego obecnego portfolio produktów technologicznych, w tym aiData, aiSim i aiWare.

Stellantis ustanowi jednak zarząd, który będzie nadzorował aiMotive. Firma ta zachowa jednocześnie swój startupowy sposób myślenia o tworzeniu ekspresowych innowacji. Zakończenie przejęcia jest uzależnione od zwyczajowych warunków zamknięcia umowy, w tym spełnienia wymogów antymonopolowych.

Źródło: Stellantis

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę