Jak pojazdy definiowane programowo podbijają świat mobilności

Pojazdy definiowane programowo (SDV) LG Electronics

Obecnie wiele z najczęściej używanych funkcji w najnowszych pojazdach, takich jak systemy rozrywkowe, telematyczne, systemy wsparcia kierowcy (ADAS), aktualizacje oprogramowania przez internet (OTA) i zabezpieczenia, opierają się niemal w całości na oprogramowaniu zastosowanym w samochodach. W rezultacie światowe potęgi specjalizujące się w zakresie IT dla motoryzacji wytyczają nowe kierunki rozwoju dla całej branży.  

W przypadku starych smartfonów nie ma wiele możliwości na wprowadzenie modyfikacji, ale oprogramowanie, takie jak system operacyjny (OS), aplikacje i zabezpieczenia, to zupełnie inna historia. Można je regularnie aktualizować za pomocą udostępnianych przez producenta aktualizacji. Ta korzyść wreszczcie dotarła do świata motoryzacji, dzięki pojawieniu się pojazdów zdefiniowanych oprogramowaniem i Software Defined Vehicle (SDV), przełomowej technologii, która pozwala pojazdom stawać się lepszymi w miarę upływu czasu.

Technologia SDV stała się niezwykle popularna w obszarze mobilności. Im bardziej rozwinięta jest firma zajmująca się mobilnością, tym bardziej różnorodne informacje zdobywa i tym bardziej zróżnicowane stają się obszary jej działań. 

SDV, przyszłość podróży 

Chociaż pojazdy definiowane programowo (SDV) można pogrupować według CASE (Connectivity, Autonomous, Sharing, Electrification), mają one jedną wspólną cechę – zaawansowane oprogramowanie, które pomaga im w łączeniu, rozwijaniu i funkcjonowaniu. Oprogramowanie rozwijało się w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie i teraz jest nawet ważniejsze niż inne elementy pojazdu. Ze względu na wydajność, estetykę i parametry systemy, samochody w nie wyposażone nazywa się „smartfonami na kołach”

/LG_technologia_SDV LG Electronics

Aktualnie większość globalnych producentów samochodów klasy premium opracowuje SDV i wdraża je w swoich najnowszych modelach. Firma LG, specjalizująca się w rozwoju rozwiązań motoryzacyjnych dla największych marek samochodowych na świecie jest wiodącym dostawcą rozwiązań z zakresu systemów rozrywki, telematyki, centralnych wyświetlaczy informacyjnych (CID) oraz zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS).

Bardziej płynna podróż dzięki technologii SDV

Wśród długiej listy korzyści SDV, być może najbardziej cenną dla klientów jest bezproblemowa podróż, dzięki  możliwej bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania (OTA), która odblokowuje jeszcze przyjemniejsze i wygodniejsze wrażenia z jazdy zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. 

W przeciwieństwie do samochodów z silnikami spalinowymi, które muszą być produkowane ze stałymi specyfikacjami sprzętowymi, SDV dostarcza sprzęt z wyprzedzeniem, a następnie pozwala oprogramowaniu ustawić parametry jazdy i inne opcje, dzięki wykorzystaniu usługi OTA. Oznacza to, że specyfikacje samochodu w momencie zakupu nie są ustalone w sposób sztywny, a raczej można je później edytować zgodnie z preferencjami użytkownika – i aby to zrobić, nie trzeba nawet odwiedzać centrum serwisowego.

LG_samochod_dlon LG Electronics

Oprócz nawigacji i systemu informacyjno-rozrywkowego, SDV może być wykorzystywany do poprawy efektywności pracy wycieraczek, kamer, akumulatorów, pasów bezpieczeństwa i układu hamulcowego, które mogą być aktualizowane za pośrednictwem OTA. Dzięki temu samochód staje się coraz nowocześniejszy i inteligentniejszy każdego dnia, bez konieczności wymiany części. Co więcej, system dostosowuje nawyki jazdy użytkownika do optymalnych tras, ustawień temperatury w samochodzie i usług abonamentowych.

SDV to znacznie więcej niż tylko system zarządzania oprogramowaniem. Ten system współpracuje również z zewnętrzną infrastrukturą transportową i innymi inteligentnymi urządzeniami, aby uczynić codzienne czynności jeszcze wygodniejszymi.

Kierowców nie może przecież zaskakiwać sytuacja nagłego postoju, gdy w drodze do pracy skończy się nagle zasięg samochodu elektrycznego. Innowacja technologiczna ma przewidzieć takie wydarzenia i pomóc w planowaniu ładowania. Wskazując najbardziej dogodne stacje, rozmieszczone na trasie podróży. 

/LG_technologia_SDV_kokpit LG Electronics

Ponadto system może integrować pewne funkcje z aplikacją na smartfona, co daje użytkownikom zdalną kontrolę. A jeśli na sąsiednim pasie pojawi się pojazd jadący nieprawidłowo lub wystąpią niedogodności na drodze, SDV potrafi szybko wykryć zagrożenie i zwiększyć bezpieczeństwo, aby chronić kierowcę i pasażerów przed zagrożeniami, na które człowiek nie jest w stanie wystarczająco szybko zareagować.  

Zabieranie dobrych rozwiązań na drogę

We wrześniu, na targach IAA Mobility 2023 w Monachium, firma LG przedstawiła swoją wizję. Podczas  prezentacji skupiono się na systemie informacyjno-rozrywkowym pojazdu, który jest kluczową technologią przyszłej mobilności. To rozwiązanie jednocześnie dostarcza różne informacje o jeździe, funkcje rozrywkowe, telematykę o dużej pojemności oraz interfejsy cyfrowe, w tym dostęp do cyfrowego kokpitu. Ponadto firma LG wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak duże zbiory danych i innowacje w chmurze, które zarządzają i analizują dane pojazdu, aby dostarczyć producentom samochodów zróżnicowane rozwiązania w obszarze SDV dla poszczególnych pojazdów. 

LG_technologia_SDV LG Electronics

LG zapewnia globalną konkurencyjność, potrzebną do tego, aby stać się wiodącą firmą w produkcji komponentów dla pojazdów. Oferuje szeroki zakres technologii dla każdej dziedziny, w tym oprogramowanie dla systemu informacyjno-rozrywkowego w samochodzie (CID), które obejmuje oprogramowanie informacyjno-rozrywkowe, telematykę i systemy wspomagania kierowcy (ADAS).

Główne doświadczenie firmy LG wynika z ogromnej, specjalistycznej  wiedzy z branży elektroniki użytkowej oraz doświadczeń klientów związanych z obsługą urządzeń gospodarstwa domowego, domowej rozrywki i wyświetlaczy.

W erze pojazdów zdefiniowanych oprogramowaniem (SDV), gdy oprogramowanie odgrywa kluczową rolę, firma LG dokłada wszelkich starań, aby dostarczać wiodącym producentom samochodów najbardziej kompleksowe rozwiązania w dziedzinie mobilności, wykorzystując swoją obszerną wiedzę i doświadczenie.

Źródło: LG Electronics

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę