Sprzedaż aut: podsumowanie sierpnia

Podsumowanie sprzedaży aut w sierpniu 2024 Frepik_senivpetro

5000 złotych – właśnie o tyle zmieniła się mediana cen samochodów używanych, wystawianych na OTOMOTO od stycznia 2024 roku. Ceny samochodów pozostają przy tym stabilne. Na przesunięcie środkowej wartości cen samochodów miała wpływ zmieniająca się oferta wystawianych aut – w stosunku do stycznia o 5% zwiększył się udział samochodów mniej niż 5-letnich, a ubyło ofert z autami starszymi. Polacy wystawiają na sprzedaż modele średnio młodsze i lepiej wyposażone – a to pozytywny sygnał w kontekście konieczności odmładzania parku samochodów w Polsce.

Aktualizowany co miesiąc raport OTOMOTO Insights podsumowuje bieżącą kondycję rynku motoryzacyjnego w Polsce, w oparciu o dane własne platformy, a także informacje z CEPiK, GUS i NBP. Cały raport można przeglądać online na stronie: otomotoinsights.pl. 

Polacy oszczędzają i kupują samochody

Realne dochody gospodarstw domowych w II kwartale 2024 roku rosły dwucyfrowo - szybciej niż inflacja, której odczyt na koniec sierpnia wynosił 4,3% w porównaniu do poziomu sprzed roku. Mimo rosnących dochodów Polacy, ze względu na pogarszające się wskaźniki ufności konsumenckiej raczej oszczędzają, a jeśli już wydają pieniądze, to właśnie na samochody. Dynamika sprzedaży w segmencie motoryzacyjnym (30,1%) wyraźnie przewyższała w lipcu tempo wzrostu sprzedaży detalicznej we wszystkich segmentach ​ (4,4%).

Wakacyjny sezon nieogórkowy

Sezon wakacyjny nie wpłynął na obniżenie wysokiego poziomu podaży samochodów w 2024 roku – uwzględniając nawet lekki spadek liczby ogłoszeń w sierpniu, w porównaniu do lipca. Pod koniec wakacji wystawiliśmy na sprzedaż 15% więcej aut niż w tym samym czasie rok wcześniej. Poszukujący samochodu także pozostali aktywni – zgodnie z danymi z Google Analytics 22,4 mln aktywnych użytkowników średnio spędzało na OTOMOTO niemal 12 minut, przeklikując się przez portal średnio prawie 13 razy. Niemal ⅔ wizyt odbyło się za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Tradycyjnie, wśród najczęściej wykorzystywanych filtrów na platformie, znalazły się marka (84%), model (71%) i rok produkcji (33%).

Wartości kredytów rosną szybciej niż mediana wystawianych aut

Od sześciu miesięcy niezmiennie rośnie średnia wartość kredytów zaciąganych na zakup samochodów.. Wg danych OTOMOTO Pay w sierpniu wyniosła ona 47,7 tys. złotych – aż o 4% więcej niż w poprzednim miesiącu. Kwotowo od początku roku średnia wysokości zobowiązań wzrosła o ponad 6000 złotych – to więcej niż mediana cen wystawianych samochodów (5000 złotych). 

Elektryki najdłużej czekają na swoich nabywców

Od stycznia czas sprzedaży aut utrzymuje się na podobnym poziomie ponad 40 dni – w sierpniu średnia długość trwania ogłoszenia opublikowanego przez osoby indywidualne wyniosła 42 dni, a przez profesjonalnych sprzedających – 45 dni. Średni czas sprzedaży dla poszczególnych rodzajów paliwa w większości pokrywa się z tą ogólną daną – szybciej sprzedają się tylko wystawiane przez prywatnych sprzedających samochody z napędem LPG (33 dni). 

Wyraźnie dłużej na swoich nabywców czekają samochody w pełni elektryczne – wystawiający elektryki muszą uzbroić się w cierpliwość i przygotować się, że na nabywcę wystawionego modelu przyjdzie poczekać nawet ponad 2 miesiące. Na tę sytuację składa się kilka czynników m.in. coraz wyższa podaż używanych aut elektrycznych i nienadążający za nią rozwój infrastruktury. 

Na tempo sprzedaży elektryków w Polsce wyraźnie wpłynęło zawieszenie do końca bieżącego roku wypłat środków z programu “Mój Elektryk” na zakup samochodów w leasingu. W Polsce to właśnie firmy, tak często korzystające z tej formy finansowania zakupu aut, pozostają głównymi nabywcami pojazdów elektrycznych, a dopłaty pozostawały silnym motywatorem wyboru pojazdu elektrycznego do floty. Wciąż nie znamy też szczegółów zapowiadanego programu dopłat do zakupu używanych elektryków. Potencjalnie zainteresowani elektrykami – wobec spodziewanych w przyszłości subsydiów, mogą odkładać decyzję o zakupie na później – mówi Tomasz Sułkowski, Head of Sales, OTOMOTO.

Źródło: OTOMOTO

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę