Sieć Badań Otwartych nad Materiałami Zaawansowanymi (NAO)

11.6.2014
Reklama
Reklama

Firma BASF wspólnie z siedmioma wiodącymi uczelniami oraz instytutami badawczymi z Chin, Japonii i Korei Południowej stworzyła inicjatywę badawczą „Sieć Badań Otwartych nad Materiałami Zaawansowanymi” (NAO).

Naukowcy mają pracować nad stworzeniem nowych materiałów o szerokim zakresie zastosowań. Na początek badacze skupią się na produktach dla przemysłu motoryzacyjnego, budowlanego, branży detergentów i środków myjących, a także energetyki wodnej i wiatrowej. „Inicjatywa jest kolejnym etapem w strategii firmy BASF polegającej na rozszerzeniu międzynarodowej działalności badawczej” – powiedział dr Christian Fischer, prezes działu badań Advanced Materials and Systems. Do 2020 roku 50% badań prowadzonych przez firmę BASF ma się odbywać poza granicami Europy – z czego ¼ w regionie Azji i Pacyfiku. Na całym świecie firma BASF prowadzi już kilka podobnych inicjatyw, np. „Wspólna Sieć Instytutów Badań nad Zaawansowanymi Materiałami i Systemami” (JONAS), czy „Północnoamerykańskie Centrum Badań nad Materiałami Zaawansowanymi” (NORA).

Reklama

W programie uczestniczą: Pekiński Uniwersytet Technologii Chemii, Pekiński Instytut Technologii, Instytut Chemii Stosowanej w Changchun, Uniwersytet Fudan, Uniwersytet Hanyang, Uniwersytety w Kyoto i Tsinghua. Naukowcy mogą korzystać ze wsparcia i doradztwa komitetu naukowego składającego się z sześciu niezależnych profesorów i naukowców BASF. „Otwarte inicjatywy badawcze, takie jak NAO, stanowią część strategii regionalnej firmy BASF „grow smartly” na rzecz rozwoju innowacji w regionie Azji i Pacyfiku dla klientów i wraz z klientami w Azji i na całym świecie. Podkreśla to atrakcyjność firmy BASF w oczach młodych naukowców z regionu.” – powiedział dr Karl-Rudolf Kurtz, starszy wiceprezes działu badań firmy BASF w regionie Azji i Pacyfiku.

Partnerzy akademiccy zapewniają wsparcie nie tylko w zakresie materiałoznawstwa, modelowania i metod syntezy, ale również przedstawiają pomysły na ciekawe rozwiązania badawcze. Naukowcy BASF, poza bogatym zasobem wiedzy naukowej, dysponują także doświadczeniem niezbędnym podczas przekładania wyników badań na technicznie wykonalne rozwiązania. Nasi eksperci określają również jakie parametry materiału są wymagane dla poszczególnych branż i zastosowań.

Reklama

Współpraca w zakresie nowych idei oraz projektów tworzonych i rozwijanych wspólnie z partnerami ma przebiegać w wymiarze długoterminowym. „Inicjatywa bazuje na wzajemnym zaufaniu, otwartości, a także woli myślenia oraz poruszania się w nowych obszarach” – wyjaśnił naukowiec firmy BASF pracujący w Szanghaju, dr Sébastien Garnier, który kieruje projektem sieci badawczej NAO. „Przy tak rozległej sieci zespołów, każdy partner może korzystać z wiedzy i doświadczenia innych ekspertów”.

Wstępne projekty badawcze zostały już uruchomione w całym regionie, a część jest jeszcze w przygotowaniu. Jednym z przykładów są prace na Uniwersytecie Hanyang w Korei Południowej nad opracowaniem narzędzia modelowania przeznaczonym do przewidywania procesów zużycia systemów kompozytowych dla branży energetyki wiatrowej. Projekt prowadzony na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju polega natomiast na opracowaniu nowych systemów powłokowych na bazie materiałów hybrydowych. Profesor Limin Wu, dziekan Instytutu Nauk Materiałowych Uniwersytetu Fudan, skomentował: „Współpraca z firmą BASF w ramach międzynarodowej sieci pozwala naukowcom należącym do mojej grupy badawczej zapoznać się z naukowym tłem określonych zastosowań. Przy okazji otrzymują oni dostęp do najnowocześniejszych technologii. Ten rodzaj badań napędza dynamikę działań i wzbudza duże zainteresowanie wśród moich kolegów i studentów.”

Więcej informacji pod adresem: http://nao.basf.com.

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama