AutoExpert
Reklama
Reklama

Renowacja kultowego „ogórka” z marką Standox

Preview
Standox
25.5.2016
Reklama
Reklama

Od pokrytego rdzą zabytku do lśniącego samochodu pokazowego w 250 godzin.   

Świętująca swoją 60-tą rocznice w 2015 roku, globalna marka lakierów renowacyjnych Standox, podjęła się odrestaurowania starego VolksWagena T2b. W zeszłym roku klasyczny bus wziął udział w rocznicowym tournée. Obecnie marka Standox wykorzystuje pojazd podczas wizyt u klientów, w czasie rozmaitych imprez i pokazów motoryzacyjnych.

Reklama

Kiedy Karsten Schwab, jeden z dyrektorów zarządzających z warsztatu Höschen und Schwab (Wuppertal, Niemcy), po raz pierwszy zobaczył kultowego busa T2b z 1976 roku, był zszokowany. – Karoseria była poważnie uszkodzona i zardzewiała – skomentował.

Marka Standox chciała wykorzystać samochód podczas rocznicowego tournée. Na odrestaurowanie klasycznego pojazdu oraz przywrócenie jego świetności lakiernicy mieli zaledwie sześć tygodni. Krótki czas realizacji i kiepski stan zabytkowego busa stanowiły nie lada wyzwanie dla zespołu lakierników z warsztatu w Wuppertalu.

– Nie tylko ogromna ilość rdzy była problemem, ale także stary, popękany lakier, który dodatkowo utrudniał wykonanie zadania – wspomina Schwab. – Musieliśmy zeszlifować karoserię pojazdu do gołego metalu. Następnie naprawiliśmy uszkodzenia powstałe na skutek wypadku, wyklepaliśmy dach i zaszpachlowaliśmy. Na końcu wyrównaliśmy powierzchnię.

Reklama

Przy renowacji pojazdów klasycznych rdza to powszechny problem. W takich sytuacjach marka Standox poleca serię specjalnych produktów, które w trwały sposób chronią samochody przed korozją. W celu zapewnienia ochrony gołego metalu, pracownicy warsztatu Höschen und Schwab zastosowali specjalny grunt reaktywny Standox Etching Adhesion Primer U3100 oraz wypełniacz VOC System Filler U7540.

– Z pomocą lakieru nawierzchniowego Standofleet 2K HS Topcoat, przeznaczonego dla pojazdów użytkowych, udało się nam przywrócić dawny blask Volkswagena – powiedział Schwab.

Pojazd został polakierowany w niebieskim kolorze charakterystycznym dla marki Standox. Na drzwiach umieszczono pochodzące z początku działalności logo marki w kształcie muszki. Warsztat lakierniczy spędził 250 godzin pracując nad odrestaurowaniem kultowego „ogórka”.

Olaf Adamek, Standox Brand Manager na rejon Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) powiedział: – Jestem zachwycony, że udało nam się przywrócić legendarny wygląd i blask zabytkowemu busowi. Volkswagen T2b to doskonały symbol naszej powszechnie uznanej, niemieckiej marki.

Źródło: Informacja prasowa Standox

Reklama

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama