Rejestracje nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2024 roku

Rejestracje nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2024 roku Pexels_Kaique Rocha

Zapraszamy do zapoznania się z raportem przygotowanym przez Związek Dealerów Samochodów w oparciu o dane dostarczone przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Analizy przedstawione w raporcie pochodzą z opracowania danych CEP. W raporcie zostały zamieszczone dane dotyczące rejestracji nowych pojazdów mechanicznych w kwietniu 2024 roku. Przedstawione zostały m.in. dane dotyczące stosunku rejestracji samochodów prywatnych oraz tzw. firmowych, rejestracje samochodów ciężarowych i dostawczych, a także jednośladów. Swojego komentarza do obecnej sytuacji rynkowej udzielili eksperci ZDS oraz PZPM.

Rejestracje samochodów osobowych – kwiecień 2024 r.

W kwietniu 2024 r. rynek rejestracji nowych samochodów osobowych wyniósł 44 386, co stanowi wzrost o 8900 sztuk (+25,1%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Rejestracje nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2024 roku zdjęcie w treści artykułu

Rejestracje samochodów dostawczych o DMC<=3,5t – kwiecień 2024 r. 

W grupie samochodów dostawczych do 3,5-16t odnotowano w kwietniu br. 5247 rejestracji, co stanowi wzrost o 1106 sztuk (+26,7%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Rejestracje nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2024 roku zdjęcie w treści artykułu

Rejestracje wybranych rodzajów nowych pojazdów styczeń-kwiecień 2024 r.

Rejestracje nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2024 roku zdjęcie w treści artykułu

Rejestracje samochodów ciężarowych o DMC 3,5-16t – kwiecień 2024 r.

W kwietniu 2024 r. w grupie samochodów ciężarowych 3,5-16t odnotowano 312 rejestracji, co stanowi wzrost o 66 sztuk (+26,8%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, z kolei dla samochodów ciężarowych powyżej 16t odnotowano 2101 sztuk, co stanowi spadek o 337 sztuk, co stanowi (-10,1%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Rejestracje nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2024 roku zdjęcie w treści artykułu

– Wyniki rejestracji dla samochodów osobowych, zgodnie z przewidywaniami, w kwietniu utrzymują się nadal na wysokim poziomie. Mamy do czynienia ze wzrostem o ponad 25% w stosunku do kwietnia z zeszłego roku. Pozytywnym zaskoczeniem może być bardzo duży progres w liczbie rejestracji samochodów “na osoby prywatne”. Tam mamy do czynienia z blisko 50% wzrostem w porównaniu z 2023 rokiem. Nadal nie zaburza to “zabetonowanego” stosunku rejestracji przez osoby fizyczne i firmy, która od lat utrzymuje się na poziomie 30%-70%. z przewaga tzw. rejestracji na REGON. Niemniej wzrost zainteresowania osób prywatnych to bardzo pozytywna informacja. Gorzej wygląda sytuacja pojazdów ciężarowych, które w latach poprzednich cieszyły się większym zainteresowaniem. Dobre wyniki w kategoriach pojazdów użytkowych w ciągu ostatnich dwóch lat, mogą mieć przełożenie na aktualny spadek – Paweł Tuzinek, Prezes Związku Dealerów Samochodów.

– Pierwsze miesiące tego roku – w tym kwiecień – to dobre wyniki, szczególnie jeśli chodzi o ostatni miesiąc. Wzrosty za 4 m-ce br. są na poziomie powyżej 10%, co pozwala mieć nadzieje, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych miesiącach. Rośnie liczba rejestracji samochodów nisko- i zeroemisyjnych, choć trzeba dodać, że w tym roku spadła dynamika rejestracji samochodów bateryjnych. Pierwsze cztery miesiące to rejestracje na poziomie zeszłego roku, choć w poprzednich kwartałach dynamika ta wynosiła mniej więcej 50%. Niedobrą wiadomością jest, że znacznie zmalała ilość zarejestrowanych pojazdów ciężarowych, choć tego niestety się spodziewaliśmy. Odnotowaliśmy za to bardzo dynamiczny, bo ponad 60% wzrost rejestracji autobusów. Rosną również rejestracje motocykli i motorowerów, choć trzeba zauważyć, że w ich przypadku to najlepszy okres w roku, bo późna wiosna to czas, kiedy najwięcej klientów przygotowuje się do sezonu i kupuje nowe pojazd Jakub Faryś Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Źródło: ZDS i PZPM

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę