Producent elektryków Rivian zbuduje fabrykę w Europie

Producent elektryków Rivian zbuduje fabrykę w Europie RIVIAN
23.3.2021

Wkrótce w Niemczech może powstać kolejna fabryka pojazdów elektrycznych. Jak podaje agencja „Bloomberg”, amerykański startup Rivian właśnie ogłosił, że poszukuje lokalizacji dla swojego europejskiego zakładu.

Amerykański startup produkujący pojazdy elektryczne planuje otwarcie fabryki w Europie. Jak informuje agencja „Bloomberg”, przedsiębiorstwo zwróciło się do pośrednika nieruchomości – firmy Jones Lang Lasalle z prośbą o znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla jego zakładu produkcyjnego. Wśród potencjalnych destynacji wymienia się m.in. Niemcy, Wielką Brytanię i Węgry.

samochód elektryczny RIVIAN
Pickup firmy Rivian stanowi odpowiedź na rosnący popyt na rynku amerykańskim, idealnie wpisując się w romantyczną konwencję Dzikiego Zachodu. Dzięki zasięgowi 500 km samochód świetnie sprawdzi się podczas wycieczek w teren. Źródło: Jeff Johnson – Rivian

Jako startup Rivian utrzymuje się z zewnętrznego finansowania. Do jego sponsorów zaliczają się takie sławy jak spółka inwestycyjna Blackrock, Ford oraz Amazon. Ten ostatni pełni przy tym podwójną rolę: jest nie tylko inwestorem, ale także największym klientem Riviana – do tej pory zamówił u niego 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych. Celem Amazona jest powiększenie własnej floty pojazdów, tak aby w przyszłości móc dostarczać przesyłki głównie własnymi siłami, zamiast korzystać z zewnętrznych usługodawców, takich jak DHL, Hermes czy UPS.

Także europejska fabryka Riviana ma początkowo zajmować się głównie produkcją dostawczaków dla Amazona. Docelowo mają w niej jednak powstawać także samochody osobowe dla klientów końcowych.

Do tej pory Rivian opracował i zaprezentował światu dwa modele pojazdów: pickupa R1T oraz SUV-a R1S. Oba są produkowane w dawnych zakładach Mitsubishi w stanie Illinois i według zapewnień mają pojawić się na rynku już latem 2021 r.

podwozie RIVIAN
Elektryczny pickup Rivian będzie nosił nazwę R1T zaś przestronny SUV został nazwany R1S. Oba modele bazują na podwoziu deskorolkowym z osadzoną na dole baterią. Źródło: Rivian

Na podstawie artykułu „Elektro-Start-up Rivian will Werk in Europa bauen”

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę