Prawo jazdy w telefonie

Ministerstwo Infrastruktury / domena publiczna
7.12.2020
Reklama
Reklama

Od soboty kierowcy w Polsce nie mają obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. W razie kontroli policyjnej możliwe będzie sprawdzenie za pośrednictwem informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców, czy dokument został wydany i czy nie został zatrzymany. Nowe przepisy mają uprościć procedurę kontroli drogowej oraz zaoszczędzić czas. 

Obowiązek posiadania dokumentu prawa jazdy dotyczy nadal obcokrajowców oraz osób posługujących się dokumentem wydanym za granicą. Obcokrajowcy wjeżdżający na teren Polski muszą pamiętać, że ich nadal obowiązuje obowiązek posiadania zarówno właściwego prawa jazdy, jak i dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia aktualnego ubezpieczenia OC.

Reklama

Razem ze zmianą przepisów od soboty w aplikacji mObywatel pojawiło się mPrawo Jazdy, które zastępuje dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym. Dodatkowo aplikacja mPojazd dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów jest elektroniczną wersją dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Aplikacja pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu razem z nazwą, serią, numerem polisy, wariantem ubezpieczenia oraz terminem wygaśnięcia okresu ubezpieczenia. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetla komunikat z przypomnieniem.

Reklama
Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama