Powstanie pierwsza bezemisyjna fabryka w branży oponiarskiej. Duża inwestycja Nokian Tyres w Rumunii

Duża inwestycja Nokian Tyres w Rumunii. Bezemisyjna fabryka Nokian Tyres

Zarząd spółki Nokian Tyres podjął decyzję o inwestycji w nową fabrykę opon dla samochodów osobowych. Nowa fabryka, budowana od podstaw, znajdować się będzie w Oradei na północnym zachodzie Rumunii, niedaleko granicy węgierskiej.

 

Duża inwestycja, wielkie możliwości

Nowa fabryka ma osiągać wydajność produkcji na poziomie 6 milionów opon rocznie, z potencjałem na poszerzenie w przyszłości. W tej samej lokalizacji znajdzie się również punkt do magazynowania i dystrybucji opon. Zsumowane koszty inwestycji mają wynieść około 650 milionów euro. Budowa powinna rozpocząć się na początku 2023 roku, a wyprodukowanie pierwszych opon przewiduje się na drugą połowę roku 2024. Rozpoczęcie komercyjnej produkcji opon planowane jest się na początki 2025 roku.

Ta inwestycja to istotna decyzja strategiczna umożliwiająca nam dalszy wzrost. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie to kluczowy krok na drodze do uzyskania dodatkowych mocy przerobowych oraz utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w czasie, gdy zaczynamy budować nowe Nokian Tyres bez Rosji – mówi Jukka Moisio, Prezes Zarządu i CEO Nokian Tyres.

Jukka_Moisio_CEO_Nokian_Tyres_prezes_zarzadu
Jukka Moisio, Prezes Zarządu i CEO Nokian Tyres. Źródło: Nokian Tyres

Zgodnie z planami rumuńska fabryka zatrudniać będzie około 500 pracowników. Zakład skupi się na produkcji opon dla samochodów osobowych i SUV o większych felgach, przeznaczonych głównie na rynek środkowoeuropejski.

– Europa Środkowa to dla nas ważny rynek, inwestycja ta dowodzi, jak bardzo nam na nim zależy. Nowy zakład będzie zlokalizowany strategicznie, blisko naszych klientów. Po starannej ocenie ponad 40 lokalizacji i kilku czynników, jak dostępność wykwalifikowanych sił roboczych, korzyści logistyczne i stabilne otoczenie biznesowe, stało się jasne, że Oradea to najlepszy wybór dla naszej nowej fabryki – mówi Adrian Kaczmarczyk, Starszy Wiceprezes ds. Działań Zaopatrzeniowych.

Zależy nam na zbudowaniu fabryki o zerowych emisjach CO2 – pierwszej w naszej branży. Lokalizacja w Rumunii pomaga w osiągnięciu tego celu, ponieważ możemy korzystać z zielonej energii produkowanej w bliskiej okolicy. Dodatkowo prowadzimy krytyczną ocenę procesów produkcyjnych, aby znaleźć najbardziej zrównoważone sposoby produkcji opon – kontynuuje Kaczmarczyk.

Nokian_Tyres_Kaczmarczyk_Adrian
Adrian Kaczmarczyk, Starszy Wiceprezes ds. Działań Zaopatrzeniowych. Źródło: Nokian Tyres

W czerwcu 2022 roku Zarząd spółki Nokian Tyres postanowił rozpocząć kontrolowane wyjście z Rosji. Ze względu na wojnę i następujące po niej coraz bardziej surowe sankcje, nie jest tam możliwa dalsza kontynuacja działań Nokian Tyres plc. W październiku firma podpisała umowę sprzedaży swoich rosyjskich zakładów.

Aby zapewnić dostawy swoich produktów, Nokian Tyres postanowiła w pierwszej połowie roku przyspieszyć swoje plany inwestycji w nowe moce przerobowe w Europie, a rumuńska fabryka jest kluczowym elementem tych planów. Oprócz tego Nokian Tyres nadal zwiększa moce przerobowe swoich fabryk w Finlandii i USA, zamierzając wprowadzić więcej różnorodności geograficznej do swoich działań produkcyjnych.

Źródło: Nokian Tyres

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę