Nowe stawki mandatów – nowelizacja podpisana

Nowe stawki mandatów Jakub Szymczuk/KPRP
13.12.2021

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Maksymalna grzywna będzie wynosić nawet 30 tys. zł.

Zmianie ulegnie maksymalna stawka grzywny, która wzrośnie z 5 do 30 tysięcy złotych. Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba, która nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania. Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozić będzie teraz areszt, ograniczenie wolności albo grzywna w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

Przynajmniej 3000 złotych będzie kosztowało prowadzenie po spożyciu alkoholu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h przewidziano 800 złotych mandatu. Za jedno przewinienie będzie można od stycznia zainkasować nawet 15 punktów karnych, których nie będzie można znieść przez wzięcie udziału w szkoleniach, jak miało to miejsce do tej pory - szkolenia znoszące punkty karne zostaną zlikwidowane.

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę