Nowe przepisy na drogach. Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe

Pixabay
5.7.2019

Ministerstwo Infrastruktury zdradziło, że od 1 października 2019 roku w życie wejdzie obowiązek tworzenia korytarza życia w razie potrzeby i jazdy na suwak.

Swoją decyzję Ministerstwo komentuje w następujący sposób:

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Polska stała się krajem dynamicznego rozwoju sieci drogowej. Wybudowano tysiące kilometrów dróg, a wiele następnych jest w trakcie budowy albo zaplanowanych do wybudowania lub przebudowania. Wraz z rozwojem sieci dróg, rosnącą liczbą użytkowników pojazdów mechanicznych i większą kongestią ruchu na polskich drogach pojawiła się potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązań.

Celem wprowadzonych zmian jest zapewnienie krótszego przejazdu służbom ratowniczym, które podejmują działania ratunkowe w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego. Jazda na suwak natomiast ma zmniejszyć długość zatorów drogowych, co w efekcie wpłynie na większe bezpieczeństwo i płynność jazdy na drogach w sytuacji zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku co najmniej jeden z pasów kończy się.

Tworzenie korytarza życia

Zasadę tworzenia korytarza życia w Polsce Ministerstwo zilustrowało poniższą grafiką:

© Mnisterstwo Infrastruktury

Jeśli na drodze znajdują się dwa pasy ruchu, to kierowca na lewym pasie zjeżdża do lewej, a na prawym - do prawej. W przypadku jezdni z większą liczbą pasów ruchu, to kierowca skrajnego lewego musi zjechać do lewej, a kierowcy z pozostałych pasów mają obowiązek jechania jak najbliżej prawej krawędzi swojego pasa. 

Zasada jazdy na suwak

Poniżej natomiast promozycja Ministerstwa dotycząca jazdy na suwak:

© Ministerstwo Infrastruktury

Każdy kierowca jadący w korku będzie miał obowiązek wpuścić jednego kierowcę stojącego na ulicy podporządkowanej lub na bocznym pasie, na którym dalsza jazda jest niemożliwa. Według Ministerstwa manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.

Do tej pory korytarz życia i jazda na suwak były raczej dobrym zwyczajem wśród kierowców. Od 1 października tego roku czynności te będą obowiązywały każdego kierowcę.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę