NISSENS rozpoczyna Mistrzostwa Europy Samochodów Ciężarowych FIA od zwycięstw

NISSENS na Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych Nissens
12.8.2021

W dniach 12 i 13 czerwca 2021 na torze Hungaroring rozpoczęły się zawody ETRC – European Truck Racing Championship. We wszystkich trzech rozegranych wyścigach na najwyższych stopniach podium stawali kierowcy jeżdzący ciężarówkami, w których za chłodzenie silnika odpowiadają podzespoły Nissens. Jest to wynik kilkuletniej pracy zespołowej w najlepszym ośrodku testowym na świecie – na europejskich torach wyścigowych.

Ponieważ Nissens jest dostawcą chłodzenia silnika do aż 9 z 16 drużyn, statystyki są zdecydowanie po stronie duńskiego producenta. Ale statystyki to jedno – a wydajność to inna sprawa. A w palącym słońcu i przy temperaturach sięgających 38 °C latem na Węgrzech, wszystkie ciężarówki zostały zmuszone do pracy na granicy możliwości. Scenariusz ekstremalny, wymagający dla każdego układu chłodzenia silnika.

– Cieszymy się, że ciężarówki które wykorzystują nasze układy chłodzenia kończą każdy wyścig na najwyższym stopniu podium”, mówi Peter F. Vester, dyrektor ds. jakości w Nissens Automotive i kontynuuje: „Jest to wynik wielu lat ciężkiej pracy nad rozwojem naszych produktów. Znamy potrzeby i wymagania rynku, a nasi inżynierowie postanowili stworzyć jak najlepsze produkty. Mamy ustalone procedury opracowania produktów, testów i kontroli jakości, a obserwowanie efektów prac, jak to wszystko rozgrywa się w ekstremalnych sytuacjach na torze wyścigowym, jest po prostu niesamowite – podsumowuje Peter F. Vester.

Gra w chłodzenie

Wyniki wywołują radość nie tylko w Nissens. Zespoły startujące w zawodach ETRC czują różnicę na torze i wydają się zachwycone wynikami. Dla nich, utrzymywanie odpowiedniego chłodzenia ciężarówek podczas intensywnego obciążenia jest niezbędne, jeśli chcą znaleźć się w pierwszej połowie stawki.

Aby prowadzić naszą ciężarówkę wyścigową o mocy 1200 KM na najwyższym poziomie FIA ETRC, musimy polegać na optymalnym układzie chłodzenia, wyjaśnia Timothy Frost, główny inżynier wyścigowy w T Sport Bernau, który kierował mistrzowskim zespołem Team Titan stworzonym wspólnie z Revezs Racing w 2020 roku, przed sezonem zatrzymanym przez pandemię.

– Podczas wyścigów, mamy stały problem w postaci natłoku pojazdów w ruchu, co oznacza, że przepływ powietrza przez wymienniki ciepła może być ograniczony. Tutaj należy zmaksymalizować każdy aspekt chłodzenia, aby osiągnąć wymaganą wydajność. Jeśli układ chłodzenia nie działa bardzo dobrze, nie można jechać na 100% możliwości przez cały wyścig. Oczekiwany efekt osiągnęliśmy dzięki standardowym produktom Nissens! Oszczędziło nam to mnóstwa pracy, ponieważ nie musieliśmy niczego modyfikować, a jednocześnie uzyskaliśmy lepsze osiągi niż przy użyciu części, które pierwotnie mieliśmy w ciężarówce – wyjaśnia Timothy Frost.

Długoterminowe partnerstwo

Nissens współpracuje z zespołami wyściogowymi ETRC od 2017 roku, kiedy to po raz pierwszy nawiązał współpracę z młodym talentem Saschą Lenz, który został zwyciężcą pierwszego wyścigu w nowym sezonie 2021.

Od 2017 r., gdy Sascha Lenz zaczął używać produktów Nissens w swojej ciężarówce, współpracę z Nissens rozpoczęło kilka innych zespołów, a Nissens jest obecnie wiodącym dostawcą układów chłodzenia dla zespołów wyścigowych w ETRC. Współpraca zaowocowała wielokrotnymi miejscami na podium i zwycięstwami w klasyfikacji generalnej w ostatnich dwóch sezonach, z Jochenem Hahnem jako mistrzem kierowców i „Die Bullen von Iveco”, jako mistrzami zespołowymi oraz 2. miejscem w mistrzostwach kierowców 2019 z Antonio Albacete. Firma nie ma zamiaru na tym poprzestać – trzech z pięciu faworytów sezonu 2021 jeździ już ciężarówkami z częściami Nissensa na pokładzie.

– Dzięki wyścigom ETRC mamy idealne warunki testowe. Pojazdy pracują w ekstremalnych warunkach, przy minimalnym przepływie powietrza. Nie mogliśmy sobie życzyć więcej, dlatego nie planujemy zaprzestać uczestnictwa w wyścigach. Zapewniając wyjątkowo wysoką wydajność naszych standardowych, katalogowych produktów, jak zawsze, mamy nadzieję, że zespoły będą nadal korzystać z naszej „Oryginalnej jakości Nissens – podsumowuje Peter F. Vester.

Więcej informacji technicznych i handlowych można znaleźć na stronie internetowej www.nissens.com

Źródło: Nissens

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę