Największe centrum dystrybucji komponentów Toyoty w Europie działa od 30 lat

Największe centrum dystrybucji komponentów Toyoty w Europie Toyota

Toyota Parts Centre Europe (TPCE) od 30 lat stanowi fundament sprawnej dystrybucji części i akcesoriów do dealerów Toyoty w całej Europie. Od jego funkcjonowania zależy szybkość obsługi klientów w autoryzowanych serwisach oraz długowieczność samochodów marki. Kompleks powstał w 1992 roku w Diest w północnej części Belgii, a w latach 1999 i 2006 został rozbudowany. Centrum jest ważnym pracodawcą w regionie – zatrudnia aż 1100 osób. Dla porównania, w pierwszym roku działalności zespół liczył 80 pracowników, z których 29 pracuje w TPCE do dziś.

  • Toyota Parts Centre Europe (TPCE) odpowiada za dystrybucję części Toyoty i Lexusa w całej Europie;
  • TPCE dostarcza 60 milionów części i akcesoriów rocznie do ponad 30 000 autoryzowanych salonów i serwisów;
  • W miarę możliwości centrum dąży do zapewnienia dostępności części do modeli Toyoty przez 21 lat od zakończenia ich produkcji;
  • TPCE zatrudnia 1100 osób w zakładzie o powierzchni 100 000 m2 mieszczącym się w Diest w Belgii;
  • Ośrodek ogranicza wpływ na środowisko, korzystając z paneli słonecznych o powierzchni 80 000 m2 oraz z opakowań wielokrotnego użytku.

Na początku działalności ośrodek TPCE miał 38 000 m2 powierzchni i obsługiwał 17 dealerów. Obecnie zajmuje 100 000 m2 i odpowiada za dystrybucję 60 milionów części i akcesoriów rocznie, dostarczanych do ponad 30 000 autoryzowanych salonów. W tej liczbie ponad 2400 dealerów w 44 krajach w regionie odbiera komponenty za pośrednictwem 13 regionalnych magazynów, a kolejne 625 dealerów w Belgii, Holandii, Luksemburgu i na północy Francji współpracuje z TPCE bezpośrednio. Europejskie centrum logistyczne dostarcza części również do innych regionów, w tym do Japonii, Ameryki Północnej i Azji.

Toyota_Diest_benbrolet Toyota News

Niemal wszystkie części zamówione przez dealerów przed godziną 16 docierają do nich już następnego dnia. Belgijskie centrum logistyczne wyznaczyło sobie cel realizacji z dnia na dzień 96,5% zamówień. Dzięki temu autoryzowane salony i serwisy mogą ograniczyć do minimum zapasy we własnych magazynach. Dlatego każdego dnia do TPCE wjeżdża i wyjeżdża ponad 200 ciężarówek, które łącznie przewożą około 250 000 części na dobę. Ambitne cele dotyczą także innych aspektów działalności firmy. Na przykład, aby zagwarantować najwyższy standard obsługi wszystkim klientom niezależnie od wieku ich samochodu, TPCE dokłada wszelkich starań, aby utrzymywać dystrybucję części do modeli Toyoty przez 21 lat od zakończenia ich produkcji.

Toyota_Parts_Centre_Europe Toyota News

Toyota Parts Centre Europe rozwija się zgodnie z globalnym planem Toyoty, by do 2050 roku wyeliminować emisję gazów cieplarnianych z całej działalności. Od 2010 roku centrum korzysta z czystej energii produkowanej przez zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne o powierzchni 80 000 m2. W ubiegłym roku elektrownia ta pozwoliła uniknąć emisji 212 ton CO2. Ponadto, aby zmniejszyć ilość odpadów i promować gospodarkę obiegu zamkniętego, TPCE stale ulepsza techniki pakowania części. Jednym ze sposobów ograniczania ilości odpadów są opakowania wielokrotnego użytku, których konstrukcja i trwałość zapewnia transportowanym komponentom odpowiednie zabezpieczenie w całym łańcuchu dostaw.

Źródło: Toyota News

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę