Milion napędów elektrycznych: Mercedes-Benz podwaja moce produkcyjne fabryki w Untertürkheim

Mercedes-Benz podwaja moce produkcyjne napędów elektrycznych Mercedes-Benz

Fabryka Mercedes-Benz w Untertürkheim podejmuje kolejne kroki w kierunku transformacji na „Electric Only” – napędy wyłącznie elektryczne.
 

  • Podwojenie mocy produkcyjnych elektrycznych jednostek napędowych dla samochodów Mercedes-EQ od 2024 r.
  • Zabezpieczenie na przyszłość: zwiększenie wolumenu produkcji napędów elektrycznych w zakładach montażowych w Untertürkheim i Bad Cannstatt; produkcja części w Untertürkheim, Hedelfingen oraz Mettingen
  • Transformacja poprzez szkolenia: przyszłościowe miejsca pracy w sektorze napędów elektrycznych

Mercedes-Benz kontynuuje adaptację swojej globalnej sieci produkcyjnej do budowy aut elektrycznych i przygotowuje się, aby do końca dekady przejść na napędy całkowicie elektryczne wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Decydującą rolę odgrywają tu zakłady w Stuttgarcie-Untertürkheim, które oprócz produkcji konwencjonalnych jednostek napędowych i komponentów odpowiadają już za wytwarzanie akumulatorów, a także osi do hybryd plug-in oraz w pełni elektrycznych modeli Mercedes-EQ.

Kilka miesięcy temu, wraz z otwarciem Mercedes-Benz eCampus, fabryka osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej transformacji. Już plany sprzed 5 lat zakładały, że w 2024 r. ruszą tu produkcja i montaż elektrycznych jednostek napędowych. Teraz firma i przedstawiciele pracowników doszli do porozumienia w sprawie znaczącego podniesienia zdolności wytwarzania elektrycznych napędów – nowy układ zbiorowy przewiduje, że planowane wcześniej moce produkcyjne zostaną podwojone. Docelowy scenariusz zakłada budowę miliona elektrycznych jednostek napędowych, np. dla samochodów korzystających z platformy MMA (Mercedes Modular Architecture). Rozpoczęcie ich produkcji w lokalizacji w Untertürkheim nastąpi w 2024 r.

Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG odpowiedzialny za zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw: – Untertürkheim nadal będzie napędzać Mercedes-Benz w najprawdziwszym tych słów znaczeniu – także w epoce elektromobilności. Biorąc pod uwagę wielkości produkcji nowych modeli Mercedes-EQ, przygotowujemy naszą tradycyjną lokalizację w dolinie Neckaru na przyszłość i kontynuujemy historię jej sukcesu. Milion elektrycznych jednostek napędowych wzmacnia znaczenie Stuttgartu-Untertürkheim w naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych, a tym samym podkreśla rolę naszych kompetentnych koleżanek i kolegów.

Frank Deiß, prezes Mercedes-Benz Drive Systems, kierownik produkcji napędów Mercedes-Benz Cars i kierownik zakładów Mercedes-Benz Untertürkheim: – Transformacja fabryki w Untertürkheim postępuje wielkimi krokami. Lokując tu produkcję efektywnych silników i akumulatorów, przygotowujemy Untertürkheim na przyszłość. Docelowo będziemy mogli dostarczać napędy elektryczne dla miliona samochodów Mercedes-EQ. Jestem z tego naprawdę dumny. Produkcja ruszy w 2024 r. Z naszymi elastycznymi, zaangażowanymi zespołami kontynuujemy wspólne pisanie historii sukcesu zakładów w Untertürkheim.

Elektryczne jednostki napędowe do nowych modeli Mercedes-EQ są opracowywane przez Mercedes-Benz we własnym zakresie. Budowa nowych linii montażowych na terenie fabryk w Untertürkheim i Bad Cannstatt rozpocznie się w przyszłym roku. W przyszłości części do elektrycznego zespołu napędowego poza Untertürkheim będą produkować i dostarczać aneksy w Hedelfingen oraz Mettingen. Podstawą trwałych miejsc pracy we wszystkich zakładach jest kompleksowy program szkoleń połączony z przekwalifikowaniem zatrudnionych pracowników.

Michael Häberle, przewodniczący rady zakładowej w fabryce Mercedes-Benz Untertürkheim i wiceprzewodniczący generalnej rady zakładowej Mercedes-Benz Group AG: – Milion napędów elektrycznych z Untertürkheim! Ten wynik pokazuje, że nasze wysiłki w ciągu ostatnich lat się opłaciły. Nasze fabryki akumulatorów, eCampus oraz elektryczne jednostki napędowe i osie sprawiają, że nasza lokalizacja nie tylko uczestniczy w transformacji firmy, ale stanowi jej istotną część. Dzięki ostatniej decyzji elektromobilność dociera teraz również do Bad Cannstatt – a tym samym do wszystkich obszarów naszej lokalizacji!

Jednostka biznesowa Mercedes-Benz Drive Systems odpowiada za całe portfolio napędów Grupy i łączy wszelkie działania związane z napędami w obszarach rozwoju, zaopatrzenia, controllingu, zasobów ludzkich oraz produkcji. Fabryka Mercedes-Benz Untertürkheim to największa lokalizacja wytwarzająca układy napędowe w globalnej sieci produkcji Mercedes-Benz. Dysponuje kilkoma aneksami zlokalizowanymi w dolinie Neckaru i zatrudnia około 16 000 pracowników.

Obecnie produkuje silniki, akumulatory, osie, przekładnie oraz komponenty. Na terenie fabryki prowadzona jest również duża część procesów badawczo-rozwojowych z obszaru układów napędowych Grupy. Pracuje przy nich około 3 000 osób, a do ich dyspozycji jest tor testowy do testowania pojazdów. Oprócz systemów akumulatorowych są tu już opracowywane i testowane elementy elektrycznych układów napędowych. Ponadto w Untertürkheim mieści się główna siedziba Mercedes-Benz Group AG.

Źróło: Mercedes-Benz 

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę