Miękka, ale wytrzymała

Basf
9.11.2016

Dzięki syntetycznej skórze produkowanej z wykorzystaniem termoplastycznego poliuretanu (TPU) Elastollan® firmy BASF fotele samochodowe mogą być wygodniejsze. Niezwykle miękka syntetyczna skóra jest wysoce odporna na zużycie, a jej stosowanie pomaga producentom spełnić rygorystyczne normy emisji lotnych związków organicznych (LZO) w przypadku takich produktów, jak fotele samochodowe czy meble.

Suzhou Ruigao New Material Co. Ltd, czołowy wytwórca syntetycznej skóry, wykorzystuje Elastollan typu B50A12CF do wyrobu syntetycznej skóry stosowanej w najnowszym modelu jednego z chińskich producentów samochodów. Wybór produktu firmy BASF był podyktowany opłacalnością zastosowanej technologii i jej niską szkodliwością dla środowiska w porównaniu z konwencjonalnymi procesami, takimi jak koagulacja.

– Elastollan znacznie upraszcza i przyspiesza produkcję syntetycznej skóry, ponieważ może być wytłaczany bezpośrednio na tkaninę w technologii bezrozpuszczalnikowej, bez konieczności stosowania warstwy pośredniej. Dzięki temu producenci samochodów są w stanie łatwiej spełnić coraz bardziej rygorystyczne normy emisji LZO, zwłaszcza w odniesieniu do materiałów stosowanych we wnętrzu samochodów – powiedział Tony Jones, Head of Industrial, Performance Materials Asia Pacific, BASF.

Syntetyczna skóra produkowana z wykorzystaniem Elastollanu doskonale nadaje się na tapicerkę foteli samochodowych i mebli nie tylko ze względu na wytrzymałość i odporność na zużycie, ale także z racji bardzo dobrych właściwości mechanicznych. Produkt pozwala na uzyskanie miękkiej, cienkiej i elastycznej warstwy materiału, która łatwo poddaje się barwieniu i tłoczeniu, co umożliwia uzyskanie szerokiej palety kolorów i wzorów.

Produkt uzupełnia portfolio syntetycznych skór firmy BASF, obejmujące także Haptex® – oparte na poliuretanie (PU) systemowe rozwiązanie w zakresie produkcji syntetycznej skóry.

Źródło: Informacja prasowa Basf

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę