Mercedes-Benz w Jaworze – wystawa w Muzeum Regionalnym w nowej odsłonie

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaworze w nowej odsłonie Mercedes-Benz

Od 13 maja br. w Regionalnym Muzeum w Jaworze można obejrzeć nową odsłonę wystawy "Jawor – nowy rozdział w historii Mercedes-Benz". Pierwsza ekspozycja została otwarta w 2017 roku, jeszcze przed budową jaworskiej fabryki i była częścią działań pod wspólnym hasłem "Witamy w rodzinie Mercedes-Benz". Autorem i organizatorem wystawy jest Mercedes-Benz Manufacturing Poland, a patronat objął burmistrz Miasta Jawora.

  • Nowa odsłona multimedialnej ekspozycji o  ponad 130-letniej historii innowacji i dorobku technologicznego  Mercedes-Benz.
  • Wystawa „Jawor. Nowy rozdział w historii Mercedes-Benz” wzbogacona  o nowe wątki tematyczne.
  • Do końca maja organizatorzy zapraszają na bezpłatne zwiedzanie.

Od 13 maja br. w Regionalnym Muzeum w Jaworze można obejrzeć nową odsłonę wystawy "Jawor - nowy rozdział w historii Mercedes-Benz". Pierwsza ekspozycja została otwarta w 2017 roku, jeszcze przed budową jaworskiej fabryki i była częścią działań pod wspólnym hasłem "Witamy w rodzinie Mercedes-Benz". Autorem i organizatorem wystawy jest Mercedes-Benz Manufacturing Poland, a patronat objął burmistrz Miasta Jawora.

Wystawa została zaktualizowana o ważne wydarzenia z historii marki i naszej fabryki w ostatnich 7 latach.  Pokazujemy nowe kamienie milowe, ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności i planowanej kolejnej inwestycji czyli fabryki elektrycznych samochodów dostawczych – mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland. – Jednymi z atrakcji czekających na zwiedzających są baterie do samochodów typu plug-in hybrid  oraz w pełni elektrycznych, a także nowoczesny 4-cylindrowy silnik produkowane w Jaworze.

Historia marki Mercedes-Benz to jednocześnie opowieść o motoryzacji, która zaczęła się ponad 130 lat temu. To również historia wizjonerskiej pasji i przedsiębiorczości jej założycieli – Gottlieba Daimlera (1834-1900) i Karla Benza (1844-1929) oraz genialnych inżynierów i konstruktorów, których potrafili zjednać i zarazić swoją wizją mobilności: na morzu, na lądzie i w powietrzu.

Muzeum Mercedesa w Jaworze_1 Mercedes-Benz

To wyjątkowa chwila, gdyż dziś możemy podziwiać nie tylko historię doskonałości inżynieryjnej, ale także wprowadzić widzów  w erę elektromobilności, która stanowi krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. Wierzymy, że budowa fabryki elektrycznych samochodów dostawczych kolejny raz przyczyni się do rozwoju lokalnej społeczności. – opowiada Sebastian Streuff z Mercedes-Benz Vans.

Multimedialna ekspozycja, przygotowana w Muzeum Regionalnym w Jaworze to zaproszenie do świata marki Mercedes-Benz skierowane nie tylko do miłośników motoryzacji. Przestrzeń wystawy to również miejsce warsztatów, szczególnie dla dzieci i młodzieży, które chcą się dowiedzieć więcej o historii i przyszłości motoryzacji, nauki i techniki. Najbliższe odbędą się już podczas obchodzonego w muzeum Dnia Dziecka.

Muzeum Mercedesa w Jaworze_2 Mercedes-Benz

Na wystawie znajdziemy także ciekawostki historyczne dotyczące tradycji produkcji pojazdów czterokołowych w Jaworze, której początki sięgają XVI stulecia. Silniki Daimlera były tutaj dużo wcześniej, niż te produkowane w działającej od 2019 roku fabryce Mercedesa!

W 1555 roku źródła archiwalne odnotowują obecność w mieście trzech budowniczych powozów, a rozkwit tej profesji nastąpił w XIX stuleciu. – o historii opowiada Arkadiusz Muła, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze. – Około 1920 roku rozpoczęto w mieście, na szerszą skalę, produkcję karoserii do automobili, do których podwozia i silniki sprowadzano z  Grupy Daimlera ze Stuttgartu, a następnie z Berlina.

Muzeum Regionalne w Jaworze, ul. Klasztorna 6, zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy do końca maja w godzinach 9.00-16.00, z wyjątkiem poniedziałków, kiedy muzeum jest nieczynne. Dodatkowo 17 maja br. w Noc Muzeów, ekspozycja będzie otwarta od godz. 18.00 do 22.30.

Źródło: Mercedes-Benz

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę