Koreańskie ANP Enertech zainwestuje 150 mln zł w polski sektor e-mobilności

Kolejny koreański inwestor w Polsce. Nowe miejsca pracy WSSE

ANP Enertech, czyli koreański producent komponentów do baterii litowo-jonowych, zainwestuje blisko 150 mln zł w Skarbimierzu (woj. opolskie). Zakład spółki powstanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” (WSSE). Projekt inwestycyjny od początku obsługiwała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). To już 69. koreańska inwestycja wsparta przez PAIH i druga zlokalizowana w Skarbimierzu.

 

Duża inwestycja – sporo nowych miejsc pracy

ANP Enertech zamierza zainwestować na Opolszczyźnie ok. 148 mln zł i stworzyć blisko 100 miejsc pracy. Na terenie WSSE spółka będzie wytwarzać wtórny środek przewodzący do baterii litowo-jonowych. Jego odbiorcami będą głównie koreańscy producenci baterii do pojazdów elektrycznych z woj. dolnośląskiego i śląskiego. Produkcja ruszy w grudniu 2023 roku.

Do tej pory PAIH obsłużyła 13 projektów koreańskich inwestorów, którzy zaangażowali się w sektor e-mobilności. Aż sześć z nich Agencja zamknęła od 2020 roku, czyli po wybuchu pandemii. To już 69. koreańska inwestycja zamknięta przez PAIH i druga zlokalizowana w Skarbimierzu. ANP Enertech mogła liczyć na wsparcie PAIH, odkąd spółka zainteresowała się realizacją inwestycji nad Wisłą.

To kolejny koreański inwestor, który w ostatnim czasie wybrał nasz kraj na lokalizację zaawansowanych procesów w branży e-mobilności. Mogłoby się wydawać, że pandemia Covid-19 zmniejszy apetyt koreańskich firm na lokowanie tego typu biznesu w Polsce, ale nic takiego nie miało miejsca. Od wybuchu pandemii ściągnęliśmy do Polski niemal tyle samo koreańskich projektów sektora e-mobilności, ile zamknęliśmy przed rokiem 2020. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w rozwoju polskiego sektora e-mobilności u boku koreańskich partnerów. Mam nadzieję, że inni kluczowi inwestorzy pójdą w ich ślady i stworzą więcej miejsc pracy w tak małych gminach jak Skarbimierz – mówi Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu PAIH.

koreanski_inwestor_w_polsce
Źródło: WSSE

To nasza pierwsza inwestycja w Europie i cieszymy się, że możemy wprowadzić do Polski nową technologię. To dla Polski wielka szansa na zbudowanie silniejszej pozycji w Europie i stanie się hubem dla firm rozwijających nowe technologie. Było kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na założenie pierwszego zagranicznego zakładu produkcyjnego w Polsce. Najważniejszym z nich było znaczenie Europy i Polski dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i sektora energetycznego. Jesteśmy przekonani, że będziemy się tu stabilnie rozwijać nie tylko w zakresie produkcji akumulatorów CNT do pojazdów elektrycznych, ale także w sektorze energii odnawialnej i branży nowoczesnych wyświetlaczy elektronicznych – wskazał Kwangmin Lee, Prezes Zarządu ANP Enertech.

Ogromnie dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację tego projektu. Dziękuję pracownikom Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, władzom województwa, samorządowcom. To ogromna radość, że w roku 25-lecia naszej strefy rozpoczynamy realizację tak dużego projektu. Działamy razem dla rozwoju polskiej gospodarki! – mówi Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Piotr Wojtyczka.

Uroczyste wręczenie decyzji o wsparciu inwestycji oraz przekazanie aktu sprzedaży terenu w obecności Prezesa Zarządu ANP Changwoo Park, Prezesa Zarządu ANP Enertech Kwangmin Lee oraz przedstawiciela PAIH i WSSE odbyło się 19 października 2022 r., w opolskim oddziale Wałbrzyskiej SSE.

Źródło: PAIH

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę