Koenigsegg CC850

Koenigsegg
22.8.2022

Dwadzieścia lat temu wprowadzenie pierwszego seryjnego samochodu Koenigsegga, CC8S, zdefiniowało nową kategorię „megasamochodów”. Dzisiaj, z okazji 20. rocznicy CC8S, Koenigsegg C850 został zaprezentowany na The Quail, A Motorsports Gathering.

  • Aby upamiętnić 20. rocznicę produkcji pierwszego Koenigsegga CC8S, CC850 zostaje zaprezentowany na The Quail: A Motorsports Gathering
  • Z okazji 50. urodzin Christiana von Koenigsegga wyprodukowanych zostanie tylko 50 samochodów
  • Wyposażony w silnik V8 o pojemności 5 litrów z podwójnym turbodoładowaniem, dzięki któremu generuje 1382 KM
  • Rewolucyjny system zmiany biegów (ESS) działa zarówno jako sześciobiegowa skrzynia manualna z pedałem sprzęgła, jak i dziewięciobiegowa automatyczna skrzynia biegów, w zależności od preferencji kierowcy

 

CC850 to współczesna wersja modelu Koenigsegg CC8S. To także podwójny hołd dla Koenigsegga, świętującego 20-lecie produkcji pojazdów, a także 50. urodziny założyciela firmy. W związku z tym produkcja CC850 będzie ograniczona do zaledwie 50 samochodów na całym świecie.

CC850 jest hołdem złożonym jednemu, najbardziej znaczącemu samochodowi w historii marki Koenigsegg – powiedział Christian von Koenigsegg. – CC8S umieścił nas na mapie i sprawił, że odnieśliśmy sukces – a świętowanie 20-lecia produkcji wraz z moimi 50. urodzinami było odpowiednim momentem do zaprezentowania CC850, aby docenić nasze korzenie.

Megasamochód najlepszego kierowcy

Misją CC850 jest dostarczanie najczystszych wrażeń z jazdy. Chociaż inspiracja CC8S jest widoczna, układ napędowy, silnik i możliwości CC850 nie są klasyczne. 5-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem w CC850 został zaprojektowany i skonstruowany w całości we własnym zakresie. Jak widać w Jesko, ten V8 nie ma koła zamachowego i dlatego jest najbardziej responsywnym, szybkoobrotowym silnikiem.

Osiągi są oszałamiające – 5-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem w CC850 generuje 1185 KM na benzynie lub 1385 KM na E85, a także moment obrotowy 1385 Nm (1020 lb-ft). Podobnie jak kultowy Koenigsegg ONE:1 wyprodukowany w 2014 roku, CC850 również osiąga stosunek mocy do masy 1:1 przy 1385 KM i masie własnej 1385 kg.

Rewolucyjna pierwsza na świecie skrzynia biegów

To, co sprawia, że Koenigsegg CC850 jest naprawdę wyjątkowy i skoncentrowany na kierowcy, to jego rewolucyjny, pierwszy na świecie system zmiany biegów (ESS). ESS pozwala na różne przełożenia w zależności od trybu jazdy, zapewniając dostosowane do potrzeb wrażenia w oparciu o użytkowanie drogi lub toru. Ale nie to naprawdę wyróżnia ESS. Oparty na Light Speed Transmission (LST) Koenigsegga, ESS, w połączeniu z pedałem sprzęgła, jest adaptowalną, wielostopniową, 6-biegową manualną skrzynią biegów, która może również działać jako superszybka, płynnie zmieniająca biegi 9-biegowa automatyczna skrzynia biegów. Możliwość płynnego wyboru przez kierowcę między manualną skrzynią biegów a automatyczną zmianą biegów jest bezprecedensowa. Sama w sobie stawia CC850 wysoko w klasie.

Źródło: Koenigsegg

Galeria artykułu

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę