Kiedy spadną ceny na stacjach paliw?

Circle K
3.12.2018

Na światowych giełdach paliw ropa od kilku tygodni tanieje. To teoretycznie dobra informacja dla kierowców. Niestety, polscy kierowcy wciąż nie mogę się doczekać odpowiednich spadków cen na stacjach benzynowych. Kiedy to się zmieni? 

Na hurtowym rynku paliw znów mamy do czynienia z obniżkami. Krajowe rafinerie oferują do sprzedaży benzynę w cenie, która jest na tegorocznym minimum. Coraz taniej jest też oferowany olej napędowy, a od tegorocznego zarówno minumum, jak i maksimum obecny poziom cen dzieli ponad 400 zł.

Reklama

Na przestrzeni tygodnia PKN Orlen oraz Grupa Lotos pięciokrotnie zmieniały cenniki paliw w hurcie. Średnia cena benzyny bezołowiowej u polskich producentów wynosi obecnie 3470 zł netto za 1000 litrów – to o 109 zł mniej, niż przed tygodniem. Nieco bardziej, bo aż o ponad 111 zł potaniał olej napędowy, aktualnie w hurcie paliwo to jest aż o 425,00 zł droższe od benzyny, dziś jego średnia cena wynosi 3895 zł. Spadki w sprzedaży hurtowej muszą w końcu zaowocować przyjemną i długo wyczekiwaną z punktu widzenia kierowców przeceną na stacjach benzynowych.

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl w środę (28 listopada) wynika, że po raz kolejny potaniały benzyny o 5-6 groszy na litrze, autogaz o 2 grosze, nie zmieniła się natomiast średnia ogólnopolska cena oleju napędowego. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi w tym tygodniu 4,99 zł za litr, a olej napędowy kosztuje średnio w kraju 5,27 zł. W przypadku LPG krajowa cena ustabilizowała się na poziomie 2,49 zł.

Rafinerie przestaną obniżać ceny benzyn, ale na stacjach jest szansa na spadki

Reklama

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą zmiany do swoich cenników hurtowych. Benzyny mogą podrożeć o kilkanaście zł na 1000 litrów, ale nadal tanieć powinien olej napędowy. Korekta cen przez producentów paliw być może nie od razu przeniesie się na stacje tankowania, ale z pewnością wzmocni obniżki zaplanowane przez operatorów stacji paliw. W ostatnich tygodniach tempo spadków cen na stacjach może nie zadowalać większości kierowców, ale analiza e-petrol.pl wskazuje wyraźnie, że wszystkie gatunki paliw w sprzedaży detalicznej powinny znacząco potanieć.

Z najnowszej prognozy cen paliw e-petrol.pl wynika, że już po niedzieli najpopularniejszą benzynę bezołowiową powinniśmy tankować średnio po 4,74-4,98 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 5,14-5,26zł/l. Na obniżki mogą też liczyć tankujący autogaz – w przyszłym tygodniu średnio za litr tego paliwa będzie się płacić 2,37-2,49.

Źródło: e-petrol.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę