Kia Concept EV9 – elektryczny SUV, zainspirowany oceaniczną głębią

Kia Concept EV9 – elektryczny SUV, zainspirowany oceanem KIA

Projekt nowego SUV-a Kia Concept EV9 robi niebagatelne wrażenie. Auto zostało stworzone tak, aby zachować jak najwięcej aerodynamicznych możliwości. Sam kształt został zainspirowany wodą i co ciekawe materiały, które zostały wykorzystane do wykończenia wnętrza pochodzą z przeróbki plastikowych butelek oraz wełnianych włókien wyłowionych z oceanów. Jest to więc prawdziwie ekologiczna i ciekawa koncepcja samochodu. Wersja produkcyjna ma zadebiutować w 2024 roku.

Nowy elektryczny SUV Kia Concept EV9 został zaprezentowany w salonie samochodowym AutoMobility w Los Angeles. Na szczególną uwagę zasługuje projekt samochodu, inspirowany naturą. Zważywszy, że do skonstruowania koncepcyjnego elektrycznego SUV-a wykorzystano materiały z recyklingu odzyskane z odpadów wyłowionych z oceanów.

Kia Concept EV9 łączy bezemisyjny układ napędowy, nowoczesny design i innowacyjnie zaprojektowane wnętrze, w którym wykorzystano wiele zaawansowanych technologii. Nasza wizja jest jasna – chcemy stać się światowym liderem rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności

mówi Karim Habib, wiceprezes i szef Kia Global Design Center.

Nieprzeciętny kształt

EV 9 ma bardzo ciekawy zarys. Przednia część nadwozia charakteryzuje się tzw. tygrysim nosem, który został dostosowany na potrzeby auta elektrycznego. Digital Tiger Face sprawia, że zmniejszona została masa własna samochodu, a zwiększono przy tym moce aerodynamiczne. Do tego zastosowano mobilne relingi dachowe, poprawiające wydajność. Mogą one być chowane w momencie, gdy nie są używane, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. W ten sposób zapewnia się płynny przepływ powietrza nad pojazdem. Na taki sam efekt wpływa system kamer nowej generacji, zastępujący boczne lusterka, a zarazem zwiększający pole widzenia.

Kia Concept EV9, źródło: materiały prasowe

Co pod maską?

W kwestii napędu samochodu, Kia nie zdradziła jeszcze zbyt wielu informacji. Platforma E-GMP pozwala na stosowanie więcej niż jednego silnika, zastosowany zostanie najpewniej napęd na 4 koła. Zasięg samochodu obliczony został na ok. 480 km. Co ciekawe, pojazd ma zostać wyposażony w system szybkiego ładowania. Więcej informacji ma zostać udzielonych podczas debiutu wersji produkcyjnej w 2024 roku.

Wnętrze z wieloma funkcjami

Kabinę Kia Concept EV9 zaprojektoano w ten sposób, aby można ją było dostosowywać do zmieniających się warunków podczas jazdy. Są trzy tryby wykorzystania wnętrza. Jeżeli chcemy poczuć jak najwięcej wrażeń podczas prowadzenia samochodu, zalecany jest tryb „Active”. W sytuacji, gdy bardziej zależy nam na komforcie, można włączyć tryb „Pause”. Przestrzeń wewnętrzna zamienia się wtedy w swojego rodzaju salon, a fotele pierwszego rzędu obracają się, aby pasażerom siedzącym w pierwszym i trzecim rzędzie umożliwić zwrócenie się do siebie. Siedzenia zaś w drugim rzędzie składają się i tworzą praktyczny stolik. Trzecim możliwym trybem jest „Enjoy”, który zapewnia miejsce odpoczynku. Podnosi się wtedy pokrywa bagażnika,  zapewniając w ten sposób kontakt z otoczeniem. Wszystkie funkcje multimedialne w samochodzie, sterujące trybami oraz klimatyzacją zintegrowane są z interaktywnym 27-calowym szerokim wyświetlaczem.  

Kia Concept EV9, źródło: materiały prasowe

Recykling i ekologiczne rozwiązania

W zamierzeniu Kia Concept EV9 ma charakteryzować się prostotą i doskonałością natury. Nawiązując do świata przyrody i chcąc zastosować przyjazne środowisku rozwiązania, użyto trwałych i ekologicznych materiałów pochodzących z recyklingu. I to nie byle jakiego, bo pochodzącego z wyławiania zasobów z oceanu! Do wykonania wykładziny podłogi użyto przetworzonych sieci rybackich, natomiast tapicerka foteli jest wykonana z materiału, który powstał z przeróbki plastikowych butelek oraz wełnianych włókien. Ponadto do wykończenia wnętrza zastosowano skórę wegańską. Kia ma w swoim zamyśle ograniczenie używania skór naturalnych w swoich pojazdach.

Cel – osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla

Planem na najbliższych dwadzieścia kilka lat jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla  w całym łańcuchu życia samochodu do 2045 roku. Ogłoszenie tych zamierzeń odbyło się podczas prezentacji „Kia Sustainability Movement”, 11 listopada bieżącego roku. Plan zawiera w sobie trzy najwazniejsze założenia: „Zrównoważonej Mobilności”, „Zrównoważonej Planety” i „Zrównoważonej Energii”. Dzięki złożonej strategii, obejmującej procesy od logistyki, przez produkcję i użytkowanie samochodów, aż do utylizacji odpadów, Kia ma wprowadzić zaawansowane rozwiązania ekologiczne. SUV  Kia Concept EV9 wpisuje się w strategię marki i ma być jednym z jej flagowych produktów.

Galeria artykułu

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę