Jaki jest stan branży TSL? Raport Transcash

Jaki jest stan branży TSL? Raport Transcash Transcash

Jak wyzwania ostatnich lat wpłynęły na sytuację finansową firm transportowych? Czy rosnące koszty prowadzenia działalności przełożyły się na wzrost stawek frachtów? Na te i inne pytania opisujące finansową rzeczywistość sektora TSL odpowiada raport „Płatności w branży transportowej 2019-2022”, przygotowany przez Transcash.eu, lidera w dziedzinie finansowania dla transportu.

Rozwój pod ciężarem kryzysu

Pakiet mobilności, pandemia Covid-19 i wojna w Ukrainie to trzy najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, które zadecydowały o obecnej kondycji branży transportowej. Najwyższe w historii ceny paliw, galopująca inflacja i skokowy wzrost stóp procentowych to wyzwania, z którymi mierzył się każdy przedsiębiorca, a przewoźnicy ponieśli dodatkowe koszty związane z wdrożeniem pakietu mobilności. Dodatkowo wojna w Ukrainie pogłębiła problem, z którym branża zmaga się od dawna – niedobór kierowców. Część z nich zamiast na europejskie trasy trafiła na front.

Mimo tych trudności polski sektor TSL utrzymał pozycję europejskiego lidera. Przewoźnicy z naszego kraju obsługują aż jedną piątą europejskiego rynku przewozów międzynarodowych, a ich udział rośnie. Zgodnie z danymi Transcash, na przestrzeni ostatnich dwóch lat średnia kwota faktur, które firma sfinansowała dla przewoźników w ramach usługi faktoringu, systematycznie rosła.

Transcash_raport_o_kondycji_branzy_TSL Transcash

Kondycja branży TSL okiem ekspertów

Jakie wnioski wyciągnęli eksperci Transcash z danych na temat kondycji finansowej sektora TSL? Informacje czerpano z:

  • Wartości wystawianych faktur;
  • Terminów płatności;
  • Zwyczajów płatniczych kontrahentów z branży TSL i jej specyfiki prawnej.

Takie dane stworzyły obraz sektora, który przetrwał kryzys dzięki zdolności szybkiej adaptacji do nowych reguł rynkowej gry. Jego specyfika wymaga również współpracy międzynarodowej i utrzymywania relacji z zagranicznymi kontrahentami, jak również narzędzi finansowych wspierających bieżącą działalność, o czym mówią eksperci Transcash.eu – Lider Zespołu Windykacji zagranicznej Damian Michalecki oraz Dyrektor Windykacji Polubownej Bartłomiej Socha.

Sprawne finansowanie i skuteczna windykacja były istotnym wsparciem dla sektora TSL w czasie finansowych niepokojów, co potwierdza jeden z liderów branży, prezes Sawa Logistics Artur Sadowski.

Raport „Płatności w branży Transportowej 2019-2022” można przeczytać na stronie www.finansedlatransportu.pl/.

Źródło: Transcash

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę