Jak przygotować auto do sezonu zimowego? Oto 5 wskazówek

Jak przygotować auto do sezonu zimowego? Oto 5 wskazówek ZF Aftermarket

Wielu właścicieli pojazdów myśli o zimowaniu swoich samochodów dopiero wtedy, gdy zaczynają spadać pierwsze płatki śniegu. Warsztaty samochodowe powinny postrzegać najbliższe miesiące jako okazję do zapraszania swoich klientów do warsztatu na kontrolę – w tym użytkowników opon całorocznych. Aby zapewnić bezpieczniejszą jazdę, nie należy skupiać się wyłącznie na wymianie kół, ale na sprawdzeniu całego pojazdu. Odpowiednie części zamienne do układu podwozia, łącznie z zawieszeniem pneumatycznym, są dostępne w ZF Aftermarket pod markami Lemförder, Sachs, TRW i Wabco.

  • Samochody muszą być przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego, nawet jeśli mają opony całoroczne;
  • Aby jazda była bezpieczniejsza, klienci powinni dbać o dobry stan techniczny swojego pojazdu;
  • ZF Aftermarket oferuje bogate portfolio części zamiennych do profesjonalnego przeglądu zimowego.

Układy podwozia wielu aut osobowych pracowały w sezonie letnim ciężej niż zwykle. Wakacyjne wyjazdy i jazda z przyczepą stały się dla wielu kierowców dodatkowym obowiązkiem i powodowały ogromne obciążenie pojazdu, zwłaszcza układu zawieszenia. A teraz sezon zimowy jest już tuż za rogiem i przynosi ze sobą solankę i zanieczyszczenia z dróg, zimne, mokre warunki ze śniegiem i lodem.

W związku z tym ZF Aftermarket zaleca, aby warsztaty samochodowe wykorzystały tygodnie poprzedzające nadejście zimy i zaprosiły swoich klientów na przegląd zimowy. Dla użytkowników opon sezonowych potrzeba ta jest oczywista ze względu na wymianę kół, ale kierowcy opon całorocznych również powinni otrzymać takie zaproszenie.

Pomimo obecnej trudnej sytuacji ekonomicznej w wielu gospodarstwach domowych, chęć dbania o bezpieczeństwo i przydatność własnego samochodu pozostaje wysoka. W niedawnym badaniu niemieckiej organizacji eksperckiej KÜS 100% respondentów stwierdziło, że ważne jest dla nich, aby ich samochód był w dobrym stanie technicznym. 88%  naprawia uszkodzenia tak szybko, jak to możliwe, a 75% uważa, że ​​proaktywny kontakt ze strony warsztatu jest dobry lub nawet bardzo dobry.

Praktyczne wskazówki do zimowej kontroli aut

Aby zimowa kontrola zakończyła się sukcesem zarówno dla klienta, jak i warsztatu, eksperci ZF Aftermarket podzielili się pięcoma wskazówkami:

  1. Zoptymalizuj planowanie warsztatu. Gdy konieczna jest wymiana koła, nie powinna być ona wykonywana w tempie „pit stopu". Musi być czas na inspekcję w ramach odbioru pojazdu w celu wykrycia wszystkich usterek.
  2. Zapewnienie przejrzystości. Jeśli klient nie jest obecny podczas kontroli pojazdu, brygadzista odbioru lub mechatronik powinni udokumentować elementy pojazdu wymagające naprawy za pomocą zdjęć lub filmów.
  3. Rozszerz diagnostykę uszkodzeń. Podczas wymiany kół należy sprawdzić nie tylko stan hamulców, ale także wszystkich elementów zawieszenia. Na przykład sprężyny śrubowe uszkodzone przez odłamki kamieni mogą korodować pod wpływem soli w zimie i pękać później. Nawet minimalnie nieszczelne resory pneumatyczne mogą spowodować kosztowne szkody następcze.
  4. Przeprowadź test akumulatora. Powinno to być częścią każdej zimowej kontroli. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że klient zostanie unieruchomiony w pierwsze mroźne dni – co jest szczególnie irytujące wkrótce po wizycie w warsztacie.
  5. Marketing i sprzedaż akcesoriów. Podczas umawiania wizyty (online) klienci powinni mieć możliwość zamówienia pakietów akcesoriów sezonowych – na przykład środków pielęgnacyjnych, łańcuchów śniegowych, gumowych dywaników podłogowych lub podobnych.

Dzięki markom Lemförder, Sachs, TRW i Wabco, ZF Aftermarket oferuje pełne rozwiązania w zakresie części i usług dla całego układu podwozia. Nowością w ofercie jest marka Wabco z gamą sprężarek zawieszenia pneumatycznego do wielu modeli samochodów osobowych.

Oferta TRW obejmuje tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe i części zamienne do hamulców bębnowych, płyn hamulcowy, przewody i wszystkie inne elementy układu hamulcowego. Pod marką Sachs, ZF Aftermarket dostarcza wszystkie rodzaje amortyzatorów i resorów pneumatycznych. Lemförder specjalizuje się w technologii układów kierowniczych i podwozi, oferując wahacze, drążki sprzęgające, przeguby kół i wiele innych.

Dzięki programowi lojalnościowemu ZF [pro]Points warsztaty mogą zbierać punkty przy każdym zakupie części zamiennych ZF.

Źródło: ZF Aftermarket

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę