Internet 4G w samochodach Toyoty i Lexusa

Toyota
14.1.2019

Toyota i Lexus wprowadzają na amerykański rynek nowe, zaawansowane funkcje mobilne dzięki połączeniu samochodów do sieci komórkowej w standardzie 4G LTE. Nowy system powstał we współpracy z głównymi operatorami telekomunikacyjnymi w Japonii i USA – KDDI oraz AT&T.

W Toyotach i Lexusach jeszcze w tym roku
System usług mobilnych trafi do pierwszych modeli Toyoty i Lexusa jesienią 2019 roku i będzie dostępny we wszystkich 50 stanach USA. Jego działanie opiera się na opracowanej wspólnie przez Toyotę i KDDI platformie cyfrowej Global Communication Platform, dzięki której router zainstalowany w samochodzie automatycznie łączy się z dowolną lokalną siecią komórkową bez pośrednictwa roamingu. Global Communication Platform została po raz pierwszy zaprezentowana przez Toyotę i KDDI w 2016 r.

Reklama

Hotspot, ale nie tylko
Dostawcą połączenia LTE bez limitów przesyłu danych dla samochodów Toyoty i Lexusa będzie AT&T. System łączności na pokładzie samochodu będzie mógł służyć jako hotspot dla telefonów i tabletów. Wśród funkcji nowego systemu znalazło się zdalne uruchamianie samochodu, a także ogrzewania i klimatyzacji, zdalna diagnostyka samochodu do użytku jego właściciela oraz autoryzowanego serwisu, łatwe importowanie miejsc docelowych do systemu nawigacji czy usługa Safety Connect, umożliwiająca połączenie się kierowcy z centrum pomocy 24 godziny na dobę jednym przyciskiem.

Reklama

AT&T i Toyota współpracują
– Samochody reprezentują najwyższy poziom urządzeń mobilnych. We współpracy z Toyotą i KDDI zapewnimy dostęp do korzyści płynących z połączenia z internetem milionom użytkowników – powiedział Chris Penrose, prezydent IoT Solutions w AT&T. – Nowy system łączenia samochodów pogłębi współpracę AT&T z Toyotą. Obie nasze firmy są założycielami ośrodka American Center for Mobility, służącego do testowania samochodów zautomatyzowanych i połączonych w sieci.

System koordynacji ruchu taksówek
Toyota współpracuje z KDDI na wielu polach związanych z wykorzystaniem internetu w samochodach. Razem z Tokyo Hire-Taxi Association oba japońskie koncerny opracowują usługi taksówkarskie nowej generacji, a także nowe dynamiczne mapy, pokazujące zagęszczenie ruchu na poszczególnych pasach dróg wielopasmowych oraz informujące o przeszkodach na drodze. Wspólnie z JapanTaxi oraz Accenture Toyota i KDDI opracowały system koordynacji ruchu taksówek, który prognozuje zapotrzebowanie na usługi taksówkowe, wykorzystując dane historyczne o wykonanych usługach, big data oraz informacje o bieżącej sytuacji w mieście.

Źródło: Toyota

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę