Instrukcja montażowa KYB: Mitsubishi ASX – przód

Instrukcja montażowa KYB: Mitsubishi ASX – przód KYB

Mitsubishi ASX [02.10-] jest dość popularnym samochodem jeżdżącym po drogach Europy i nie tylko. KYB jest dostawcą amortyzatorów osi przedniej i tylnej do tego modelu na oryginalne wyposażenie. Zalecany czas wymiany amortyzatora na jedną stronę w Mitsubishi ASX [02.10-] wynosi 1,2 godziny.

Czy wiesz, że…?
Co piąty samochód opuszczający linie produkcyjne na całym świecie posiada amortyzatory KYB jako oryginalne wyposażenie.

Amortyzatory KYB projektowane na rynek części zamiennych, produkowane są w tych samych fabrykach oraz przy wykorzystaniu tej samej technologii i systemów kontroli jakości, co amortyzatory montowane jako oryginalne wyposażenie fabryczne.

Czynności jakie należy wykonać podczas demontażu i montażu kolumny amortyzatora w samochodzie Mitsubishi ASX:

1. Zdejmij koło.

2. Odkręć nakrętkę uchwytu przewodu hamulcowego.

 

© KYB

 

3. Odkręć nakrętką mocującą łącznik stabilizatora.

 

© KYB

 

4. Za pomocą podnośnika podeprzyj piastę wraz ze zwrotnicą i półosią napędową.

 

© KYB

 

5. Odkręć dwie dolne śruby mocujące amortyzator ze zwrotnicą.

 

© KYB

 

6. Zabezpiecz półoś napędową aby nie opadła.

 

© KYB

 

7. Odkręć trzy górne nakrętki mocujące kolumnę amortyzatora (przytrzymaj amortyzator jedną ręką aby nie upadł).  

 

© KYB

 

8. Wyjmij kolumnę amortyzatora od dołu i umieść właściwie w odpowiednim ściskaczu do sprężyn (najlepiej w kolumnowym ściskaczu pneumatycznym z bramką zabezpieczającą). Zdemontuj wszystkie elementy i sprawdż dokładnie ich stan techniczny. Wraz z nowym amortyzatorem zaleca się wymianę elementów współpracujących górnego zestawu montażowego, zestawu osłonowo-ochronnego oraz sprężyny zawieszenia.

 

© KYB

 

 

© KYB

 

9. Zwróć uwagę na odpowiednią pozycję sprężyny w dolnym tależu oporowym.

 

© KYB

 

 

© KYB

 

10. Umieść nowy amortyzator KYB, sprężynę zawieszenia, zestaw montażowy górnego mocowania, oraz zestaw osłonowo-ochronny w kolumnowym ściągaczu pneumatycznym z bramką zabezpieczającą i zmontuj całą kolumnę używając odpowiedniego momentu dokręcania.

 

© KYB

 

UWAGA: Pamiętaj o odpowiedniej kolejności i pozycji montażowej wszystkich elementów. Nie używaj narzędzi typu żaba do przytrzymania tłoczyska podczas dokręcania, gdyż może ona uszkodzić powierzchnię chromową i doprowadzić do wycieku oleju i uszkodzenia amortyzatora. Używaj tylko odpowiednich narzędzi przeznaczonych do tego celu.


11. Zmontowaną kolumnę należy włożyć od dołu. Wszystkie pozostałe czynności montażowe wykonuj w odwrotnej kolejności jak przy demontażu, pamiętając o stosowaniu odpowiedniej procedury montażu z zastosowaniem właściwych momentów dokręcania. 

 

© KYB

 

 12. Po opuszczeniu pojazdu na koła dokręć górne śruby mocujące kolumnę amortyzatora właściwym momentem.

KYB zaleca wykonanie geometrii układu zawieszenia po każdej wymianie amortyzatorów w samochodzie. KYB zachęca także, aby zawsze wymieniać amortyzatory i sprężyny zawieszenia parami w obrębie jednej osi.

Aby zobaczyć film, jak dokładnie dokonać wymiany amortyzatorów w przedniej osi w samochodzie Mitsubishi ASX [02.10-], należy na stronie www.youtube.com/KYBEurope wybrać odpowiedni pojazd.

Więcej na stronie www.kyb-europe.com.

Źródło: KYB

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę