Hybrydy plug-in Lexusa zachowują właściwości nawet po rozładowaniu baterii

Hybrydy plug-in Lexusa nawet po rozładowaniu baterii są OK Lexus

Prezentując model RX 400h w 2005 roku, Lexus rozpoczął elektryfikację klasy premium. Marka oferuje dwa modele z napędem hybrydowym plug-in, który wyróżnia się zasięgiem w trybie elektrycznym oraz zachowaniem parametrów w przypadku rozładowania baterii.

  • Hybrydy plug-in Lexusa zachowują dobre osiągi oraz niskie spalanie benzyny także w przypadku rozładowanej baterii;
  • NX 450h+ oraz RX 450h+ wyróżniają się zasięgiem w trybie elektrycznym;
  • Po rozładowaniu baterii napędy pracują jak klasyczne hybrydy Lexusa;
  • Efekt 18-letniego doświadczenia marki w produkcji zelektryfikowanych napędów.

Stosowana w modelach NX 450h+ oraz RX 450h+ hybryda plug-in ma czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra pracujący w cyklu Atkinsona oraz baterię litowo-jonową o pojemności 18,1 kWh. Tylny silnik elektryczny współtworzy z napędem hybrydowym inteligentny napęd na cztery koła E-FOUR. Łączna moc układu w przypadku obu SUV-ów Lexusa wynosi 309 KM/227 kW. Jego kompaktowe rozmiary sprawiają, że przestrzeń we wnętrzu oraz pojemność bagażnika w przypadku obu SUV-ów Lexusa nie różni się od wersji z innymi napędami.

Atuty hybrydy plug-in Lexusa

Pojemna bateria oraz efektywnie działający napęd sprawiają, że zarówno NX, jak i RX osiągają przodujące w klasie zasięgi z użyciem wyłącznie prądu. Lexus NX 450h+ w trybie elektrycznym może pokonać nawet do 98 km, a większy RX 450h+ jest w stanie przejechać nawet do prawie 70 km bez potrzeby uruchamiania silnika spalinowego.

LEXUS_NX_450H+ Lexus

Bardzo ważnym elementem jest zachowanie układu hybrydowego w momencie, gdy bateria jest rozładowana. W zdecydowanej większości hybryd typu plug-in, gdy akumulator jest wyładowany, auto domyślnie przełącza się na silnik spalinowy, co oznacza zdecydowanie wyższe zużycie paliwa oraz emisje do momentu, gdy nie uzupełnimy energii z gniazdka. W przypadku Lexusa jest inaczej – gdy auto ma rozładowaną baterię, auto pracuje jak klasyczna hybryda, efektywnie uzupełniając energię i utrzymując najwyższy poziom wydajności całego układu, a tym samym spalanie benzyny na niskim poziomie. 

Dobre osiągi i niskie zużycie paliwa

Co ważne, hybrydowy napęd Lexusa został tak skonstruowany, że w przypadku rozładowanej baterii auto nadal ma osiągi zbliżone do tych, gdy akumulator jest naładowany w 100 procentach. Stan naładowania baterii nie wpływa negatywnie na przyspieszenie od 0 do 100 km/h czy na elastyczność przy wyższych prędkościach, co jest szczególnie istotne np. podczas bezpiecznego wykonywania manewrów wyprzedzania.

Lexus NX 450h+ przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,3 sekundy, a w trybie elektrycznym auto może pokonać nawet do 98 km i poruszać się do 135 km/h. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg normy WLTP wynosi od 0,9 l/100 km, a emisja CO2 od 20 g/km. Auto jest przystosowane do holowania przypy o maksymalnej masie 1500 kg (z hamulcami).

Źródło: Lexus

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę