Euro NCAP przedstawia wyniki testów SUV-a, dwóch samochodów VAN i dwóch chińskich pojazdów

Euro NCAP przedstawia wyniki testów pojazdów Euro NCAP

Organizacja Euro NCAP ogłosiła szczegółowe wyniki testów kilku bardzo popularnych samochodów. Należą do nich między innymi najlepiej sprzedający się w swojej klasie Volkswagen Tiguan, dwa samochody do przewozu osób: Maxus Mifa 7 i Ford Tourneo Custom oraz dwa modele samochodów nowej marki Zeekr, 001 i X.

Na pierwszym miejscu znalazł się Volkswagen Tiguan trzeciej generacji, który przesunął się o kilka pozycji w górę w stosunku do swojego poprzednika. Awans pojazdu wynika z nowoczesnego nadwozia i bardziej zaawansowanym technologiom, które z całą pewnością zapewnią, że ten rodzinny SUV nadal będzie cieszył się popularnością. Tiguan sprzedał się w 2023 roku w około 169 000 egzemplarzy i znalazł się na 8 miejscu, 10-ciu najlepiej sprzedających się pojazdów. Klienci mają do dyspozycji szeroki wybór jednostek napędowych, wszystkie wersje są wyposażone w najnowsze technologie bezpieczeństwa, takie jak automatyczne hamowanie awaryjne (AEB), asystent utrzymania pasa ruchu i system monitorujący zmęczenie kierowcy. Volkswagen Tiguan trzecieg generacji uzyskał ocenę 5 gwiazdek.

Pojazd SAIC Maxus Mifa 7 wyposażony jest wyłacznie w napęd elektryczny i  przeznaczony na rynek średniej wielkości minivanów. Charakteryzuje się nowoczesnym designem i siedmioma miejscami siedzącymi, a jego 90 kWh akumulator o wysokiej gęstości „One Pack” umożliwa na jednym ładowaniu akumulatora przejechanie 479 kilometrów. Pojazd tego lata będzie dostępny w Europie. Mifa 7 MPV uzyskał wysokie wyniki w testach zderzeniowych, ogólna ocena wynosi 5 gwiazdek.

Dla klientów posiadających większą rodzinę lub tych, którzy chcą pomieścić więcej pasażerów, mniej kosztowną alternatywą jest Ford Tourneo Custom. Jest to wersja samochodu osobowego modelu Ford Transit Custom. Jest to niemalże ten sam pojazd, z tą różnicą, że VAN ma dużą przestrzeń ładunkową zaprojektowaną tak, aby był praktyczny i użyteczny jako pojazd użytkowy, a samochód osobowy Tourneo Custom może wygodnie pomieścić aż dziewięciu osób. Ford ma reputację producenta bardzo wygodnych w prowadzeniu pojazdów, a dodatkowo samochód ten ma elastyczny rozkład siedzeń i nowoczesne wnętrze. Jednak jego ogólna ocena bezpieczeństwa wynosi 3 gwiazdki przy standardowym wyposażeniu, z możliwością uzyskania 4 gwiazdek po uaktualnieniu do dodatkowego pakietu bezpieczeństwa.

–  Wierzymy, że firma Ford poczuje się rozczarowana tym wynikiem, szczególnie biorąc pod uwagę jej ostatnie wysiłki i zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa swojej oferty samochodów dostawczych – Ford Transit Custom uzyskał naszą najwyższą ocenę platynową. Model Tourneo Custom jest bardzo dobrze wyposażony w rozwiązania z zakresu aktywnego bezpieczeństwa, jednak jego wynik jest nieco poniżej oczekiwań – dr Michiel van Ratingen, Sekretarz Generalny Euro NCAP.

Zeekr to marka, która pojawiła się na rynku motoryzacyjnym w 2021 roku, ale ma już trzy modele, które świetnie sprzedają się w Chinach. Dzięki doświadczonej chińskiej firmie macierzystej Geely i szwedzkiemu oddziałowi, marka szybko rozszerza swoją działalność na europejski rynek samochodów elektrycznych klasy premium. Pierwszy model testowany przez Euro NCAP, Zeekr 001, to duży hatchback klasy executive i pojazd, którego europejscy producenci samochodów klasy premium mogą się nieco obawiać ze względu na konkurencyjną cenę oraz wysoką jakość, design i zastosowane technologie. Zeekr 001 określany przez niektóre media jako bardziej komfortowe Porsche Panamera, nie rozczarowuje również pod względem bezpieczeństwa, uzyskał najwyższą ocenę Euro NCAP wynoszącą 5 gwiazdek. W swojej linii modelowej firma Zeekr ma również kompaktowego SUV-a Zeekr X, który ma atrakcyjne i nowatorskie wnętrze i podobnie jak jego odpowiednik, także osiągnął wysokie wyniki testów w zakresie bezpieczeństwa oraz uzyskał łączną ocenę 5 gwiazdek.

Oba modele Zeekr uzyskały również najwyższą ocenę testu Green NCAP wynoszącą 5 gwiazdek w niedawnej ocenie Green NCAP. Zeekr X uzyskał ogólny wynik 96%, podczas gdy Zeekr 001 uzyskał 95%.

Gratulacje dla firmy Zeekr za dwa pojazdy o tak dobrym poziomie bezpieczeństwa i ogólnej efektywności ekologicznej w momencie, gdy rozpoczynają swoją podróż na europejski rynek pojazdów elektrycznych. Ich pojazdy pokazują, że bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój mogą występować obok siebie w nowoczesnych pojazdach. Ogólnie rzecz biorąc, Euro NCAP jest zaangażowana w promowanie systemów ADAS, które nie rozpraszają ani nie irytują kierowców. W przyszłości będziemy uważniej przyglądać się tym elementom, a nie tylko wynikom samochodów uzyskiwanym w testach na torze – dr Michiel van Ratingen, Sekretarz Generalny Euro NCAP.

Po przeprowadzeniu przez organizację Euro NCAP kolejnej szczegółowej oceny, Renault Scenic E-Tech otrzymał 5 gwiazdek zgodnie z protokołami testów z 2022 roku, podobnie jak jego partner Renault Megane E-Tech.

Źródło: Euro NCAP
 

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę