Ekologiczne opakowania olejów PETRONAS Syntium i Tutela debiutują w warsztatach – wnioski z wdrożenia
Znany z torów Formuły 1 koncern olejowy od lat stawia na zrównoważony rozwój. Jednym z kierunków zmian jest logistyka dostaw i przechowywania produktów. Kartonowe opakowania ograniczają zużycie plastiku o 92%! Teraz, 3 miesiące po krajowej premierze w Kaliszu, opakowania Bag In Box trafiły do pierwszych warsztatów. Przeczytaj o kulisach tego wdrożenia i dowiedz się, co zyskują warsztaty, które rezygnują z plastikowych butelek.
Polscy kierowcy coraz rzadziej zmieniają olej w samochodzie samodzielnie, dzisiaj już 82% z nich zleca to mechanikowi. Badania instytutu Gipa donoszą również, że to właśnie w warsztacie 64% z nich wybiera i kupuje olej. Z tego wynika, że sprzedaż części i płynów eksploatacyjnych, niesie za sobą sporo korzyści dla rodzimych serwisów, zwłaszcza tych działających niezależnie. Dotychczas, płynny asortyment przechowywano w beczkach lub plastikowych butelkach. Nieregularne kształty, czy duża masa utrudniały magazynowanie płynów na terenie warsztatu, ale było to również nieaktualne, jeśli chodzi o ekologiczne trendy.
Kartonowa alternatywa dla beczek i butelek
Z wyżej wymienionych powodów PETRONAS wprowadził do oferty ekologiczne opakowania z serii Bag In Box (BIB). To rodzaj opakowania wielokrotnego użytku, który powstał w celu przechowywania i podawania płynów, takich jak napoje, soki, mleko, wino, oleje czy sosy. Ukryte w kartonowym pudełku produkty przechowywane są w wytrzymałym worku foliowym zakończonym wygodnym kranem. Dzięki temu czynniki zewnętrzne mają ograniczony kontakt z zawartością, co wydłuża trwałość płynu. Ponadto, produkcja takich opakowań dla linii Syntium i Tutela efektywnie zmniejsza emisję CO2 i ogranicza odpady, umożliwiając skuteczny recykling. Dzięki temu, w porównaniu do tradycyjnych butelek spada zużycie plastiku o 92%. Ogółem potrzeba 85% mniej materiałów do zapakowania i transportowania oleju w kartonach.
Bag In Box to przykład przemyślanej ekologicznej zmiany powstałej z myślą o warsztatach. Poręczne 20-litrowe opakowania łatwiej przenieść niż 200-litrowe beczki, a regularny kształt pozwala efektywniej układać zapasy. Do tego mniejsza pojemność umożliwia zamówienie większej liczby rodzajów produktu, bez ryzyka, że dostawa nie zmieści się na zapleczu. Od kiedy pierwsze kartony trafiły do naszych klientów otrzymujemy pozytywne komentarze, dotyczące ergonomii tego rozwiązania – tłumaczy Danuta Michałus-Sokołowska, Marketing Menadżer PETRONAS w Polsce.
Wbrew pozorom, zrównoważone podejście ma co raz więcej zwolenników również w Polsce. PETRONAS spytał 7 tysięcy kierowców z Europy, w tym z Polski, o ich spojrzenie na ekologiczne zmiany w transporcie. Okazuje się, że aż 80% z nich chce w tym uczestniczyć. Polacy mają świadomość, że jazda samochodem oddziałuje na otoczenie naturalne. 83% naszych rodaków przyznaje, że rodzaj paliwa ma istotny wpływ na emisyjność pojazdu. Dla wielu z nich, argument o ekologicznych opakowaniach może być przekonujący i zachęci ich do wymiany oleju przy okazji innych czynności serwisowych.
Co o opakowaniach Bag in Box sądzą mechanicy?
Zapytaliśmy przedstawicieli sieci partnerskiej PETRONAS, którzy jako pierwsi otrzymali kartony BIB, co sądzą o tym pomyśle i jak wygląda użytkowanie tego w praktyce. Na nasze zapytanie odpowiedzieli: ZMP Ruszel z Łańcuta i Silver Auto Service z Głogowa Małopolskiego.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Bag In Box wygląda schludnie, może to stać zarówno przy kasie czy na hali garażowej. Nie wstyd tego pokazać, przy tym jest to dużo wygodniejsze niż te wszystkie regały reklamowe, na których mieści się raptem kilkanaście butelek. Tutaj wchodzi 120 litrów oleju, z którego można korzystać bez obawy o rozlanie czy zabrudzenie olejem podłogi. Moim zdaniem, to bardzo przemyślane rozwiązanie – mówi Janusz Bujak, właściciel warsztatu Autozbyt – Bosch Car Service w Dębicy.
Zamówiłem nowe opakowania z ciekawości, żeby przetestować, czy sprawdzą się u mnie na zakładzie. Dostałem 6-sześciennych pudeł, regał i dozowniki. Wygodne i kompaktowe, zajmuje to mniej miejsca niż się spodziewałem. Wszystko szczelne, nic nie kapie, wreszcie koniec z tymi tłustymi plamami przy beczkach, czy stosami butelek, z którymi nie ma co zrobić. Bag In Box sprawdziło się, pewnie zamówię kolejną partię – dodaje Tomasz Łusiak, właściciel Auto-Serwis w Makowicach w woj. dolnośląskim.
Pod tą opinią podpisał się również Andrzej Banasiewicz, właściciel serwisu Transkop w Nadolanach, w woj. podkarpackim.
Kiedy pytaliśmy naszych partnerów o feedback z wdrożenia Bag In Box nie spodziewaliśmy się aż tak pozytywnego odbioru. Nowe opakowania zdają egzamin. Kolejną nowością dla warsztatów jest także dołączenie PETRONAS do międzynarodowej bazy produktowej TecDoc. Od września oleje Syntium, Tutela, Urania będą również dostępne właśnie tam – podsumowuje Danuta Michałus-Sokołowska.
Źródło: Petronas