CUPRA Born dostępna w programie „Mój elektryk”. Jaka jest cena?

CUPRA Born dostępna w programie „Mój elektryk” CUPRA

Popularność samochodów elektrycznych jest w dużej mierze uzależniona od wsparcia przy ich zakupie. Taka praktyka sprawdziła się w wielu krajach zachodniej Europy. Również w Polsce odgrywa ważną rolę, znacząco obniżając cenę zakupu wariantów zeroemisyjnych. Ile można skorzystać, kupując samochód elektryczny? 

  • „Mój elektryk” to rządowy program wsparcia zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych. W przypadku samochodów osobowych dotacja może wynosić do 27 tys. zł.
  • W ramach programu dostępna jest CUPRA Born, pierwszy elektryczny model hiszpańskiej marki;
  • Z dopłat mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, instytucjonalni, podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, leasingodawcy, jak Ci, którzy kupili bądź wyleasingowali pojazd jeszcze przed uruchomieniem programu, tj. od 1 maja 2020 roku.

Projekt „Mój elektryk” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nabór wniosków od klientów indywidualnych rozpoczął się w lipcu 2021 roku. Uprawnione osoby oraz podmioty mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje na zakup pojazdów z napędem elektrycznym (kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e) do 30 września 2025 r.

Co ważne, z programu mogą skorzystać nie tylko nowi klienci, ale też Ci, którzy zdecydowali się na zakup zeroemisyjnego pojazdu przed uruchomieniem obecnie trwającego programu, tj. od 1 maja 2020 roku. Dotyczy to również samochodów, których zakup został sfinansowany przy wykorzystaniu leasingu.

Jak wygląda finansowa pomoc w praktyce?

W przypadku osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) maksymalna wysokość dotacji może wynosić 18 750 zł, z kolei dla rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny (KDR) – 27 000 zł. Posiadacze KDR nie są także objęci maksymalnym limitem ceny nowego samochodu, która w przypadku pozostałych beneficjentów nie może przekroczyć 225 000 zł. Klienci instytucjonalni również mogą liczyć na dotację w wysokości 18 750 zł lub nawet 27 000 zł, jeśli deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys. km.

Program cieszy się dużą popularnością. Całkowita pula środków przewidziana na promocję ekologicznej motoryzacji wynosi aż 700 milionów złotych. Od początku trwania programu wpłynęło już ponad 8660 wniosków o dofinansowanie na blisko 300 milionów złotych. Rosnącą popularność samochodów elektrycznych odzwierciedla m.in. Licznik elektromobilności – uruchomiony przez PZPM i PSPA – z którego wynika, że park zarejestrowanych samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym (BEV+PHEV) wynosi 70 263 aut. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku zarejestrowanych zostało 5 056 takich samochodów, czyli o czyli o 56% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

CUPRA Born już dostępna

Jednym z elektrycznych samochodów w ofercie Volkswagen Financial Services, dostępnych z bonusem finansowym z programu „Mój elektryk”, jest CUPRA Born. Hiszpański model zapewnia do 540 km bezemisyjnego zasięgu (wg WLTP). Oferowany jest w dwóch wariantach silnikowych o mocy 150 lub 204 KM i maksymalnym momencie obrotowym równym 310 Nm. Przy wyborze pakietu e-Boost moc mocniejszej wersji podnoszona jest chwilowo do 231 KM. Takie wartości zapewniają przyspieszenie od 0 do 50 km/h w 2,6 sekundy, a do 100 km/h o 4 sekundy więcej.

CUPRA_Born_Quasar_Grey CUPRA

CUPRA Born oferowana jest z dwoma akumulatorami trakcyjnymi. Pierwszy ma pojemność 58 kWh netto i zapewnia zasięg do ok. 424 km. Drugi – 77 kWh netto – pozwala pokonać nawet 540 km. Co ciekawe, ładowanie elektrycznej CUPRY (moc maksymalna 135 kW) przez zaledwie 7 minut wystarczy, aby wydłużyć trasę o kolejne 100 km. Bezemisyjne auto hiszpańskiego producenta dostępne jest już od 1960 zł miesięcznie w rozliczeniu ratalnym (bez wpłaty własnej).

Źródło: CUPRA

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę