Citroëna zastąpi Lidl. Smutny koniec największego salonu samochodowego na świecie

Citroëna zastąpi Lidl. Smutny koniec największego salonu blanchet-sas.fr

Historyczny budynek Citroëna w Lyon, będący w latach 30-tych największym salonem i warsztatem samochodowym na świecie zmieni się w duży sklep sieci Lidl.

Jak podaje portal francuskie.pl historyczny budynek Citroëna, który od 2016 r. nie był już wykorzystywany przez markę, zmieni swoje przeznaczenie. Od 2025 r. będzie tu funkcjonował sklep sieci Lidl. Na piętrach znalazło się już miejsce na biura coworkingu.

Budynek Citroëna, wpisany na listę zabytków, został zbudowany w latach 1930-1932 przez architekta Maurice’a-Jacques’a Ravazé, ówczesnego szefa działu architektury SA André Citroën. Imponująca konstrukcja ma 6 pięter a jego wymiary to 130 m x 52 m. Charakterystyczna jest jego żelbetonowa konstrukcja oraz wielkie przeszklone powierzchnie. Powierzchnia użytkowa budynku to 40 000 metrów2 powierzchni na sześciu kondygnacjach.

Samochody były transportowane na wyższe piętra za pomocą wewnętrznych ramp. Dostęp dla pieszych zapewniało 5 klatek schodowych w efektownych narożnych wieżach. Duże okna wystawowe wzdłuż Rue de Marseille i Rue de l’Université zapewniały nieograniczony widok na najnowsze modele.

Potencjalni nabywcy wchodzili do budynku na skrzyżowaniu obu ulic przez przeszklone drzwi przesuwne, gdzie witało ich ogromne lobby wychodzące na ulicę. Serwis miał ogromne szklane powierzchnie o szerokości 14 m i wysokości 10 m, zapewniające maksymalną penetrację naturalnego światła do wnętrza.

Warto zauważyć oryginalny projekt obejmował 6000 m okien i stałych przeszkleń, konstrukcji drzwi i bram. Był symbolem siły i potęgi francuskiej marki w czasach gdy Andre Citroën znajdował się u szczytu sławy. Salon i serwis w Lyon otwarto w 1932 r. Zlokalizowano tam salon i serwis – wtedy największe tego typu przedsięwzięcie na świecie.

Z uwagi na historyczny charakter budynku będzie to jednak dość nietypowy Lidl. Alejki o szerokości 4 m znajdować się będą wśród historycznych ścian. Pomimo zmiany przeznaczenia budynku wielki napis Citroën pozostanie na swoim miejscu. To już zabytek i nie ma możliwości ingerowania w jego fasadę. Sklep Lidl rozpocznie swoją działalność w 2025 r. 

Źródło: francuskie.pl

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę