Breck wspiera akcję społeczną "Bezpieczny warsztat"

27.7.2016

Producent klocków hamulcowych zaangażował się w kampanię realizowaną przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jej celem jest wsparcie kierowców w racjonalnym serwisowaniu ich pojazdów. Szczególny nacisk położony zostanie na tzw. GVO, unijne przepisy dające prawo do serwisowania i naprawiania auta poza autoryzowanymi punktami warsztatowymi bez utraty gwarancji. 

Zgodnie z regulacją Komisji Europejskiej, zwaną popularnie GVO (Gruppen FreistellungsVerOrdnung), każdy kierowca może serwisować swój pojazd poza ASO bez ryzyka utraty gwarancji. Bezpłatna naprawa pojazdu będąca wynikiem awarii cały czas możliwa jest w Autoryzowanej Stacji Obsługi, jednak właściciel samochodu może bez obaw zlecać obsługę eksploatacyjną oraz przeglądy serwisowe w niezależnym warsztacie. Jednocześnie dozwolone jest montowanie w autach będących na gwarancji części co najmniej porównywalnej jakości, nieposiadających logotypu danego producenta pojazdów.

Reklama

Rozpowszechnienie wiedzy na temat GVO, szczególnie wśród kierowców prywatnych, jest głównym założeniem akcji "Bezpieczny warsztat". Działania realizowane z inicjatywy SDCM przy wsparciu producentów części samochodowych oraz niezależnych serwisów motoryzacyjnych służą edukacji właścicieli pojazdów. Niewielu z nich jest świadomych tego, że nawet w czasie trwania gwarancji pojazdu, nie są oni skazani na ASO.

Aby zachować gwarancję, ważne jest spełnienie pewnych wymogów. Serwisowanie pojazdu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta samochodu z wykorzystaniem odpowiedniej jakości części. Ponadto, aby nie narazić się na utratę gwarancji, ważne jest, żeby po wykonanej usłudze została wystawiona faktura. Ma to na celu ewentualne jej potwierdzenie, a także weryfikację rodzaju zastosowanych części. Informacje o zmianach powinny znaleźć się również w książce serwisowej samochodu.

Reklama

Ambasadorem projektu został Adam Klimek, prowadzący emitowany na antenie TVN Turbo program "Samochód Marzeń: kup i zrób", jeden z najbardziej znanych mechaników samochodowych w Polsce. Jednym z elementów akcji "Bezpieczny warsztat" będzie specjalna broszurka informacyjna dystrybuowana m.in. w stacjach kontroli pojazdów, wewnątrz której opublikowany zostanie wywiad z ambasadorem marki Breck – Krzysztofem Hołowczycem.

Źródło: Breck

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę