Badania KYB nad zautomatyzowaną kontrolą jazdy

Badania KYB nad zautomatyzowaną kontrolą jazdy KYB

Inżynierowie działu badań i rozwoju KYB opracowali zintegrowany układ sterowania amortyzatora i wspomagania kierownicy, który zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas zautomatyzowanej kontroli jazdy.

Zintegrowany system sterowania zapewnia pełną kontrolę ruchu pojazdu poprzez połączenie amortyzatorów i wspomagania kierownicy. Opracowana technologia ogranicza ponadto nadmierne przechyły nadwozia.

Wykorzystuje ona pobierane z map informacje o trasie przejazdu wraz z innymi danymi gromadzonymi podczas automatycznej kontroli jazdy, wykorzystując je do przewidywania ruchu i drgań nadwozia, a następnie steruje wspomaganiem kierownicy, tak aby osiągnąć optymalne parametry jazdy, ograniczając przechyły boczne.

Dodatkowo, gdy pojazd porusza się po nierównej nawierzchni (progi zwalniające, nierówności, ubytki nawierzchni itp.), drgania amortyzatora są wykorzystywane do przewidywania z wyprzedzeniem wychylenia nadwozia pojazdu, a wspomaganie kierownicy jest kontrolowane w celu przeciwdziałania przechyłom.

Oczekuje się, że technologia ta zapewni aż do 50% redukcji amplitudy wychyleń nadwozia, które występują, gdy jedno koło przejeżdża przez większą nierówność na drodze. Ma się to przyczynić do zmniejszenia liczby wypadków samochodowych spowodowanych nadmiernymi przechyłami i kołysaniem nadwozia oraz wynikającą z tego nadsterownością.

Skuteczność tego systemu została potwierdzona poprzez zainstalowanie go w pojeździe testowym, badanym w najnowocześniejszym centrum eksperymentalnym KYB w Japonii, a prace rozwojowe są kontynuowane wraz z projektowaniem i weryfikacją jego zastosowania w nowych produktach.

Automatyczna kontrola jazdy to ogromny obszar badań i rozwoju w branży motoryzacyjnej, a najlepsi inżynierowie KYB wyznaczają trendy, pokazując, jaką rolę mogą odgrywać elementy układu kierowniczego i zawieszenia w zapewnieniu zaawansowanego rozwoju technologicznego w kwestii komfortu i bezpieczeństwa jazdy

 –  wyjaśnia Jordan Day, Manager ds. marketingu KYB Europe GmbH

Źródło: KYB

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę