Audi prezentuje innowacyjne osłony zapięć pasów bezpieczeństwa

Nowe osłony pasów bezpieczeństwa od Audi z recyklingu Audi Media Center

Audi w modelu Q8 e-tron wprowadziło nowoczesne osłony zapięć pasów bezpieczeństwa zrobione z tworzywa sztucznego. Osłony są produkowane w procesie recyklingu chemicznego, częściowo z mieszanych samochodowych odpadów plastikowych. Tak wytworzone elementy wpływające na bezpieczeństwo, są w samochodach marki Audi montowane po raz pierwszy. Innowacyjny proces produkcyjny został opracowany w ramach projektu PlasticLoop, wspólnie z producentem tworzyw sztucznych firmą LyondellBasell, a jego implementację poprzedziła faza pilotażowa.

Jak Audi tworzy ekologiczne osłony?

Elementy z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do naprawy, są najpierw usuwane z pojazdów, oczyszczane z obcych materiałów, takich jak metalowe spinki, a następnie w drodze recyklingu chemicznego dzielone na mniejsze części i przetwarzane na olej do pirolizy. Olej ten jest następnie używany jako surowiec do produkcji nowych tworzyw sztucznych, z wykorzystaniem metody bilansu masowego. Uzyskany w ten sposób granulat tworzywa sztucznego jest wykorzystywany do produkcji osłon zapięć pasów bezpieczeństwa w modelu Q8 e-tron.

Proces_produkcji_pasow_bezpieczenstwa_z_recyklingu_audi
Proces produkcji osłon zapięć pasów bezpieczeństwa dla Audi Q8 e-tron. Źródło: Audi

Dzięki temu procesowi Audi oraz inni uczestnicy projektu poddają recyklingowi materiał, który obecnie w większości nadaje się tylko do odzysku energii. Dzięki tej operacji Audi będzie mogło dłużej korzystać z surowców kopalnych i odpowiednio ograniczyć zakupy dodatkowych materiałów pierwotnych dla modelu Q8 e-tron. Materiały wyprodukowane z oleju po pirolizie mają tak samo wysoki standard, jak materiały nowe i zapewniają identyczne właściwości techniczne.

Źródło: Audi

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę