Arval dostarczy kolejne samochody elektryczne do Krakowa

Arval dostarczy kolejne samochody elektryczne do Krakowa Arval Service Lease Polska

Arval Service Lease Polska, spółka z Grupy BNP Paribas, która jest liderem rynku wynajmu długoterminowego i zrównoważonej mobilności, dostarczy 83 samochody elektryczne, osobowe i dostawcze na potrzeby spółek miejskich w Krakowie. Kontrakt wart ponad 15 mln zł, podpisano na podstawie przetargu rozstrzygniętego w lutym 2023 roku. Większość pojazdów trafi do Krakowa jeszcze w I połowie 2023 roku.

Ponad połowa zamówionych samochodów to osobowe Renault Megane e-Tech o zasięgu powyżej 400 km. W ramach postępowania Krakowski Holding Komunalny otrzyma także Volkswageny ID.4 oraz Ople eCorsa Elegance, a w przypadku pojazdów dostawczych Arval dostarczy Ople Combo-e oraz Ople Vivaro-e. Zeroemisyjne pojazdy będą wykorzystywane przez miejskie spółki m.in. do realizacji codziennych zadań. Umowę wynajmu zawarto na okres 36 miesięcy. To nie pierwsza współpraca Arval i Krakowskiego Holdingu Komunalnego. W 2019 roku miejskie spółki podpisały umowę na wynajem 47 samochodów elektrycznych. 

Pozyskiwanie samochodów elektrycznych dla instytucji miejskich jest elementem szerokiej polityki Gminy Miejskiej Kraków w zakresie ochrony powietrza. Decyzja ta ustanowiła także Kraków jednym z pionierów elektromobilności wśród polskich miast.

Krakowski Holding Komunalny S.A. otrzymał wyróżnienia, nagrody, a także pozytywną ocenę Najwyższej Izby Kontroli w zakresie grupy zakupowej samochodów elektrycznych, które są potwierdzeniem naszej silnej pozycji jako lidera elektromobilności w Polsce. Przyjęty przez nas model stał się inspiracją dla wielu grup zakupowych w Polsce, a sam holding regularnie dzieli się swoim doświadczeniem z innymi samorządami stawiającymi czoła niełatwym wymaganiom ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. 

Wydania pierwszych pojazdów w ramach realizacji nowego kontraktu rozpoczęły się już w marcu, dzięki dostępności samochodów oferowanych przez Arval. Zdecydowana większość z 83 zamówionych aut trafi do Krakowskiego Holdingu Komunalnego w I połowie 2023 roku.

Arval_dostawa_elektrykow_do_krakowa Arval Service Lease Polska

Kluczowa była dla nas możliwość zaoferowania szybkiej dostawy samochodów. W Arval realizujemy zamówienia zgodnie z oczekiwaniami Klientów i wymaganiami określonymi w specyfikacji warunków zamówienia. Obecna niestabilna sytuacja w produkcji pojazdów wymaga od nas sprawności i szybkich decyzji. Nie jest to proste zadanie, kiedy przygotowujemy oferty przetargowe w oparciu o Ustawę Prawo Zamówień Publicznych, ale dzięki profesjonalnemu Zespołowi Przetargów w Arval potrafimy i wiemy jak to robić. Ogromnie się cieszę, że Arval dostarczy kolejne samochody elektryczne dla Spółek miejskich w Krakowie i jako lider rynku wynajmu wpływa również na rozwój elektromobilności w Polsce – mówi Paweł Doleciński, Head of Public Segment w Arval Service Lease Polska.

Dzięki dostawie kolejnej transzy aut elektrycznych, Kraków zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie wśród polskich miast pod względem elektryfikacji parku pojazdów wykorzystywanych przez miejskie spółki. Gdy zamówienie z najnowszego przetargu, rozstrzygniętego w lutym 2023 r., zostanie w całości zrealizowane, Gmina Miejska Kraków podtrzyma wysoki wskaźnik realizacji ustawowego obowiązku wynikającego z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. 

Kraków to pierwsze i na razie jedyne miasto w Polsce, które tak poważnie podchodzi do transformacji energetycznej. Ustawa o elektromobilności aktualnie narzuca na organy administracji państwowej i jednostki samorządowe obowiązek posiadania we flotach co najmniej 10% pojazdów zeroemisyjnych, a od 2025 roku będzie to wymóg na poziomie 30%. Tymczasem stolica Małopolski podwaja właśnie liczbę użytkowanych aut elektrycznych i korzysta już głównie z takich pojazdów – mówi Paweł Doleciński. 

Warto pamiętać, że Kraków będzie też pierwszym miastem w Polsce, które stworzy Strefę Czystego Transportu. Ma ona zacząć obowiązywać, od 1 lipca 2024 roku, na początek ograniczając wjazd do miasta samochodom najbardziej zatruwającym środowisko. Od tego momentu do centrum Krakowa wjadą tylko samochody spełniające normy Euro 1 dla aut benzynowych i Euro 2 dla silników Diesla oraz auta elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym. Od 1 lipca 2026 kryteria dla samochodów spalinowych zostaną podniesione i wymagane będzie spełnienie norm Euro 3 dla silników benzynowych oraz Euro 5 dla diesli.

Źródło: Arval Service Lease Polska

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę