Akumulator w zimowych warunkach

20.1.2014

Akumulator to element, o którym często zapominamy podczas przeglądów okresowych auta, a jak duże ma to znaczenie odczuwamy dopiero zimą, kiedy pojawiają się problemy z brakiem „prądu” w samochodzie.

Należy pamiętać, że przy niskich temperaturach bardzo wzrasta zapotrzebowanie silnika na energię przy uruchamianiu samochodu. Jednocześnie znacząco spada moc rozruchowa akumulatora (patrz grafika). Jednak niezależnie od temperatury każdy użytkownik sam może zwiększyć szansę na poprawę zdolności rozruchowej swojego samochodu, stosując się do kilku prostych zasad:

  • Przy uruchamianiu silnika w trudnych zimowych warunkach nie należy włączać wszystkich odbiorników elektrycznych od razu.
  • Przed rozruchem silnika należy wcisnąć pedał sprzęgła, aby zmniejszyć opory stawiane rozrusznikowi, co w konsekwencji zmniejsza pobór prądu z akumulatora.
  • Elementy wyposażenia dodatkowego mające duży pobór prądu, takie jak podgrzewane szyby, lusterka, siedzenia, powinny być włączane po uruchomieniu silnika i na określony czas, żeby alternator był w stanie doładować akumulator.
  • Przy jeździe autem na krótkich odcinkach powinnyśmy pamiętać o kontroli stanu naładowania akumulatora i ewentualnym jego doładowywaniu, szczególnie zimą.
  • Przy doładowywaniu akumulatora należy pamiętać o zasadzie, że akumulator ładujemy prądem nie większym niż 1/10 jego pojemności ( np. 60 Ah – 6 A; 100 Ah – 10 A). Unikniemy wtedy przeładowania akumulatora, co może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia.
  • Przed zimą należy akumulator poddać konserwacji, tzn. wyczyścić akumulator oraz połączenia biegun-klema, sprawdzić napięcie ładownia i prąd upływu na postoju. Brudny i wilgotny akumulator jest rozładowywany przez prądy pełzające, zaśniedziałe połączenia powodują spadek napięcia, zbyt duże lub małe napięcie ładowania w konsekwencji prowadzi do trwałego uszkodzenia akumulatora, natomiast prąd upływności powyżej 50 mA może spowodować samo rozładowanie akumulatora w ciągu kilku dni nieużytkowania auta.

Jeśli mimo powyższych wskazówek jedynym rozwiązaniem okaże się konieczność zakupu nowego akumulatora, warto mieć możliwość wyboru. Firma Inter Cars, jako wiodący dystrybutor części samochodowych, od lat przykłada bardzo dużą wagę do jakość i cen oferowanych produktów. Dzięki temu w aktualnej ofercie klienci znajdą akumulatory aż 6 producentów (4-MAX, Cartechnic, Bosch, Varta, Exide i Optima) w różnych przedziałach cenowych.
Szczególnie ciekawa wydaje się nowa oferta firmy Cartechnic. Akumulatory tego znanego niemieckiego producenta charakteryzują się przystępną ceną i bardzo wysokimi parametrami technicznymi, dużymi pojemnościami i wysokimi prądami rozruchu, co pozwala na swobodne uruchomienie silnika nawet w ekstremalnych warunkach. Dodatkową zaletą jest fakt, że akumulatory Cartechnic są produkowane w fabrykach największego producenta akumulatorów na świecie firmę Johnson Controls.          

Autor tekstu: Dariusz Panek, Starszy Specjalista ds. Szkoleń i Zamówień, Akumulatory, Inter Cars SA

Więcej o firmie na stronie: www.intercars.com.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę