3 rzeczy, które trzeba sprawdzić w samochodzie, przed wyjazdem na wakacje

3 rzeczy, które trzeba sprawdzić w samochodzie, przed wyjazd Castrol

Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a związane z tym przygotowania do wyjazdów często bywają dla właścicieli pojazdów stresujące. Przed dłuższą podróżą warto odwiedzić warsztat samochodowy i zweryfikować, czy samochód jest w pełni sprawny. Mechanicy sieci Q Service Castrol zwracają uwagę na trzy ważne elementy auta, które należy sprawdzić podczas takiego przeglądu.

Lato to szczególnie wymagający okres dla pojazdów. Często muszą pokonać setki kilometrów po drogach w różnym stanie – od lokalnych po autostrady. Ważne jest, by samochód przed podróżą był w jak najlepszej kondycji.

Eksperci sieci serwisów Q Service Castrol wymieniają 3 kwestie, dzięki którym kierowca bez problemu dojedzie do miejsca odpoczynku.

Serwis klimatyzacji to podstawa

Zdaniem mechaników, układ klimatyzacji należy przeglądać co najmniej raz w roku. Jednym z ważniejszych etapów serwisu jest wymiana filtra kabinowego, w którym gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia. Sprawnie działający filtr oczyszcza powietrze w samochodzie, co zwiększa komfort jazdy.

– To naturalne, że podczas eksploatacji samochodu, w układzie klimatyzacji pojawiają się ubytki. Szacuje się, że rocznie pozostają na poziomie 5-10%. Regularny serwis pozwala uniknąć sytuacji, w której przestaje on być w pełni wydajny. Dzieje się tak szczególnie przy panujących zbyt dużych temperaturach – wtedy klimatyzacja nie spełnia swojej podstawowej roli. Dlatego tak ważna jest wizyta w warsztacie przed dłuższym wyjazdem – twierdzi Paweł Zaręba, właściciel serwisu Polauto w Markach, należącego do sieci Q Service Castrol.

W nowszych modelach samochodów kompresor klimatyzacji jest stale napędzany od silnika, a wyłączenie układu nie ma na to wpływu. Co więcej, jazda z tzw. pustym układem klimatyzacji grozi zatarciem –kompresora i niepotrzebnymi wydatkami. Mechanicy podczas przeglądu – oprócz wymiany filtra – dokładnie sprawdzają szczelność układu, a w razie potrzeby uzupełniają też poziom czynnika.

Sprawdź poziom płynów w samochodzie: płyn hamulcowy, płyn chłodniczy

Regularna kontrola płynów eksploatacyjnych pozwala utrzymać samochód w dobrej kondycji. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy wybieramy się w dłuższą podróż.

Wysokie temperatury panujące na zewnątrz latem mocniej obciążają układ hamulcowy. Gdy płyn osiąga zbyt dużą temperaturę wrzenia, kierowca napotyka problemy z właściwym hamowaniem, co może stanowić zagrożenie na drodze – wyjaśnia Paweł Zaręba.

Płyn chłodniczy jest niezbędny do prawidłowej pracy układu chłodzenia i w konsekwencji również działania silnika. Jego brak może doprowadzić m.in. do przegrzania silnika czy uszkodzenia klimatyzacji. Takie naprawy mogą być bardzo kosztowne, z tego względu warto regularnie sprawdzać poziom płynów i na bieżąco wymieniać i uzupełniać je w warsztacie.

Nie zapomnij o oponach

Kierowca przed dłuższym wyjazdem powinien pamiętać o weryfikacji stanu opon. Najlepiej tego dokonać w warsztacie. Mechanicy podczas przeglądu opon sprawdzają trzy elementy: ciśnienie, głębokość bieżnika oraz zbieżność i wyważenie kół. Ważna jest też weryfikacja stanu ogumienia ze względu na możliwość popękania czy sparcenia.

Dodatkowo, eksperci zalecają sprawdzanie stanu opon co 5000 km, zgodnie z dobrymi praktykami. Co ważne, ciśnienie opon powinno być kontrolowane, gdy te są ostygłe – w innym przypadku odczyt z manometru może okazać się fałszywy. Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach pozwala obniżyć zużycie paliwa oraz przedłuża ich trwałość. Z kolei właściwa głębokość bieżnika w oponach powinna być nie mniejsza niż 1,6 mm. Jazda na oponach z płytszym bieżnikiem jest nie tylko niebezpieczna, ale też niezgodna z obowiązującym prawem.

Źródło: Q Service Castrol

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę