3 rodzaje tempomatu – innowacje dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy

Tempomat w modelach SEAT-a Seat

Dzięki innowacyjnym technologiom, takim jak tempomat aktywny i predykcyjny, jazda samochodami staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale i bardziej komfortowa. Rozwiązania te, dostępne w modelach marki SEAT, umożliwiają automatyczne dostosowanie prędkości do bieżącej sytuacji na drodze, co stanowi klucz do efektywniejszej i spokojniejszej jazdy w każdych warunkach.

  • Najnowsze tempomaty umożliwiają automatyczne dostosowywanie prędkości do warunków na drodze i dostępne są niemal we wszystkich samochodach hiszpańskiej marki. 
  • Dodatkowo modele SEAT Arona, Leon, Leon Sportstourer i Tarraco mogą być wyposażone w najnowocześniejsze układy predykcyjne.
  • Prawie wszystkie pojazdy SEAT-a można doposażyć w tempomat aktywny, a w wielu wyższych wersjach wyposażenia znajduje się on także w standardzie.

Od prostego pomysłu do zaawansowanej technologi

Niemal 90 lat temu niewidomy amerykański wynalazca Ralph Teetor złościł się, że jego przyjaciel, Harry Lindsey, prowadząc auto zwalnia, gdy mówi i przyspiesza, gdy słucha. Opracował więc rozwiązanie, dzięki któremu kierowca mógł „zadać prędkość” z jaką ma poruszać się auto, bez konieczności ciągłego naciskania pedału przyspieszenia. Tak powstał tempomat, który po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1945 r. Z kolei jako seryjne wyposażenie został zastosowany w 1958 r., a do dziś przeszedł szereg ewolucji.

Rozwiązanie ułatwiające prowadzenie samochodu

Dziś jednym z najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie utrzymywania prędkości jest tempomat aktywny. To rozwiązanie, które pozwala na coś więcej, niż zadanie prędkości, z którą ma się poruszać samochód. System reguluje prędkość z wykorzystaniem elektronicznego sterowania przepustnicą, po analizie danych pochodzących z radaru, kamer oraz czujników bliskiego i wydłużonego zasięgu. Oprogramowanie analizuje ruch innych obiektów na drodze i jeśli zajdzie taka potrzeba, dostosuje prędkość do poprzedzającego pojazdu, by uniknąć kolizji.

Tempomat predykcyjny

W tym przypadku oprogramowanie służące do obsługi systemu, poza analizą obrazu z przedniej kamery wychwytującej mijane znaki, uwzględnia dodatkowo dane z nawigacji. To pozwala na samodzielne dostosowanie prędkości nie tylko do natężenia ruchu, ale dodatkowo do obowiązujących w danym miejscu ograniczeń prędkości. Dzięki temu kierowca może w łatwy sposób dostosować tempo podróży do obowiązujących przepisów.

Tempomat w modelach SEAT-a

Tempomat w swojej podstawowej postaci jest standardowym elementem wyposażenia w samochodach marki SEAT. Niemal każdy model można doposażyć w tempomat aktywny, a w wielu wyższych wersjach wyposażenia znajduje się on w standardzie. SEAT Arona, Leon, Leon Sportstourer i Tarraco mogą być również wyposażone w najnowocześniejsze układy predykcyjne

W marce SEAT priorytetem jest zapewnienie kierowcom najwyższego poziomu bezpieczeństwa, komfortu i efektywności jazdy. Dzięki temu, że oferujemy w naszych modelach aż trzy rodzaje tempomatów, od standardowego przez aktywny, aż po predykcyjny, zapewniamy naszym klientom możliwość wyboru technologii, która najlepiej odpowiada ich potrzebom. Jesteśmy dumni, że możemy zaproponować naszym klientom tak zaawansowane systemy, które nie tylko podnoszą komfort jazdy, ale również przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – mówi Katarzyna Dziomdziora, PR managerka marek SEAT i CUPRA.

Źródło: Seat
 

 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę