Zrównoważony rozwój w produktach MANN-FILTER

mann-filter
13.3.2020

Dzięki marce premium MANN-FILTER dla niezależnego motoryzacyjnego rynku części zamiennych, ekspert w dziedzinie filtracji, MANN+HUMMEL, oferuje nie tylko rozwiązania w zakresie czystej mobilności, lecz również filtry i opakowania produkowane w sposób zrównoważony i oszczędzający zasoby naturalne. 

Linia spunbondingu zwiększa efektywność energetyczną materiałów i procesów technologicznych

Jedyna na świecie linia spunbondingowa do produkcji syntetycznych mediów filtracyjnych dla firmy MANN-FILTER jest stosowana w zakładzie w Marklkofen w Bawarii, który produkuje w sposób oszczędzający zasoby naturalne. Połączenie procesu spunbondingu i zintegrowanych pieców do termicznego wiązania włókniny jest nowością w porównaniu z wcześniej stosowanymi procesami, takimi jak proces topienia (meltblown). W porównaniu z obecnymi metodami produkcji, nowy proces produkcji może zaoszczędzić do 70% energii procesowej rocznie. Przyczynia się to do redukcji emisji CO2 o ponad 4 000 ton rocznie.

Równolegle z linią spunbondingu zbudowano również instalację recyklingu. Tam powstałe w procesie produkcji okrawki krawędzi i rolki odpadowe są przetwarzane na granulki i ponownie wykorzystywane w procesie. W ten sposób zakład działa prawie bez odpadów i jest szczególnie zrównoważony.

Reklama

Filtry powietrza MANN-FILTER wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu

Filtry powietrza MANN-FILTER wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu stanowią kolejny ważny wkład w oszczędne gospodarowanie zasobami. Jeden metr kwadratowy medium filtracyjnego w C 24 005 zawiera tworzywo sztuczne pochodzące z recyklingu około dwóch 1,5 litrowych butelek PET. Dzięki dużej zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń, filtr powietrza wymaga tylko 30% powierzchni wkładu filtracyjnego w porównaniu z konwencjonalnymi filtrami powietrza z wkładem celulozowym. Dalsze filtry powietrza z tym innowacyjnym medium są obecnie w przygotowaniu i wkrótce będą dostępne.

Reklama

Opakowania MANN-FILTER wykonane z włókien z recyklingu

Globalny ekspert w dziedzinie filtracji koncentruje się również na zrównoważonym rozwoju w swoich opakowaniach MANN-FILTER: W każdym żółto-zielonym pudełku znajduje się od 80 do 95% włókien pochodzących z recyklingu. Na rynku europejskim dostępnych jest ponad 4 800 elementów filtrujących dla ponad 48 000 pojazdów i maszyn, w tym ponad 12 000 samochodów osobowych i dostawczych, ponad 9 100 samochodów ciężarowych i autobusów, prawie 1 000 motocykli oraz 25 500 zastosowań w pojazdach terenowych i przemyśle.

Źródło: MANN-FILTER

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę