Zmiany w dopłatach do elektryków. Będą później i być może w innej kwocie

bosch
16.12.2019

Rządowe dopłaty do samochodów elektrycznych miały ruszyć jeszcze w tym roku. Ministerstwo Klimatu poinformowało jednak, że trzeba było zweryfikować założenia programu i przełożyć nabór wniosków o dofinansowanie na I kwartał 2020 roku.

Minister klimatu Michał Kurtyka zlecił inwentaryzację programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednocześnie poprosił on o weryfikację dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Celem tych działań ma być przede wszystkim uniknięcie nadmiernej fiskalizacji i uproszczenie procedur.

Reklama

Po analizie obowiązujących przepisów okazało się, że należy zwolnić z podatku dochodowego dotacje dla obywateli pochodzące z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Gdyby tak się nie stało, to pierwsi wnioskodawcy musieliby zwrócić część pieniędzy z otrzymanej dotacji, co w oczywisty sposób kłóciłoby się z jej naturą.

Ministerstwo Klimatu poinformowało także, że resort klimatu zdecydował się na modyfikacje przygotowanych wcześniej zasad wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, które zapewnią dofinansowanie przy zakupie auta napędzanego energią elektryczną. Może to więc oznaczać, że pierwotnie zakładana kwota dofinansowania może być inna niż zakładane 30% wartości samochodu (ale nie więcej niż 37,5 tys. zł.).

Reklama

W związku z udostępnioną informacją przez Ministerstwo Klimatu narodziło się dużo niejasności i wątpliwości. Pewne jest jedynie to, że dopłaty do samochodów elektrycznych ruszą w I kwartale 2020 roku.

Źródło: gov

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę