ZF łączy floty autobusowe dzięki ZF Bus Connect

ZF Bus Connect ZF Aftermarket
8.12.2021

System ZF Bus Connect umożliwia operatorom transportu publicznego i prywatnych autobusów zwiększenie wydajności i osiągów flot.

 

  • Realne korzyści wynikające z dostępu do danych pojazdu: większe bezpieczeństwo, wydajność i dyspozycyjność
  • Narzędzie do zarządzania flotą dostosowane do potrzeb operatorów publicznych i prywatnych sieci autobusowych, jak również producentów autobusów
  • Cyfrowe rozwiązanie opracowane przez ZF w ramach Data Venture Accelerator do tworzenia cyfrowych produktów i usług
  • System nowej generacji zaprojektowany z myślą o rozwoju i łatwości użytkowania

Duża flota pojazdów oznacza współdziałanie wielu czynników: kierowców, pojazdów, energii elektrycznej, silników spalinowych. Trasy, zużycie paliwa, przepisy i wymogi prawne muszą harmonijnie współgrać, aby zapewnić płynną, wydajną pracę.

ZF Bus Connect to nowy produkt, który jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe flot autobusowych. To zaawansowane narzędzie do zarządzania flotą umożliwia operatorom transportu publicznego (lub prywatnych autobusów) zwiększenie i poprawę wydajności ich flot:

  • Bezpieczeństwo: Geofencing (satelitarne monitorowanie położenia pojazdu) i powiadamianie o zachowaniach kierowcy autobusu w celu wykrycia niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy, by zapobiec wypadkom i chronić przed kradzieżą.
  • Wydajność: Bieżąca ocena danych w odniesieniu do każdego autobusu pozwala na optymalne planowanie trasy i redukcję zużycia paliwa.
  • Dyspozycyjność: Zdalne przewidywanie i wykrywanie uszkodzeń lub zużycia elementów eksploatacyjnych (kompatybilne z rzeczywistymi konfiguracjami autobusów), jak również diagnostyka i bezpieczne aktualizacje „Over The Air” (OTA) w celu ograniczenia przestojów.

System ZF Bus Connect opracowano z myślą o autobusach miejskich i autokarach z silnikami elektrycznymi, spalinowymi lub hybrydowymi, oraz dla flot mieszanych. Użytkownik może kontrolować każdy parametr pojazdu, np. poprzez odczyt lokalizacji autobusu w czasie rzeczywistym, obserwację bieżącego zużycia energii lub paliwa, bądź sprawdzenie stanu naładowania akumulatora, czy też stanu technicznego danej części pojazdu, zużycia hamulców lub przegląd innych komunikatów systemowych.

– Za pomocą systemu ZF Bus Connect wspieramy operatorów autobusów w niełatwym procesie przemiany floty na elektryczną – tłumaczy Florian Freund, odpowiedzialny za rozwój systemu ZF Bus Connect. – Wykorzystując potencjał analizy danych pojazdów, pomagamy operatorom w efektywnym zarządzaniu flotą poprzez zmniejszenie zużycia energii lub paliwa, dając jednocześnie wgląd w poziom emisji CO2 danej floty.

Wszystko w jednym pakiecie: jeden system, trzy obszary

Cyfrowe rozwiązanie ZF Bus Connect obejmuje trzy obszary: urządzenie pokładowe w pojeździe, chmurę z danymi i portal internetowy do analizy danych. Operatorzy flot mają możliwość zakupu tego kompleksowego rozwiązania jako pakietu lub połączenia się z rozwiązaniem w chmurze za pomocą własnego kompatybilnego urządzenia pokładowego i uzyskania dostępu do informacji za pośrednictwem portalu (jako usługi firmy zewnętrznej).

Sprawdzone technologie dla nowych rynków

Cyfrowe rozwiązanie ZF Bus Connect opracowano w oparciu o know-how firmy ZF, wynikające z obecnego rozwiązania w zakresie łączności autobusowej, obsługującego ponad 10 tysięcy autobusów na całym świecie. Do tej pory już pięć flot już rozpoczęło wykorzystywanie tego rozwiązania. ZF Bus Connect zaprojektowano w należącym do Grupy ZF centrum badawczo-rozwojowym Data Venture Accelerator – globalnym ośrodku biznesu cyfrowego, który stanowi istotny element w międzynarodowych badaniach i globalnym rozwoju ZF. Data Venture Accelerator utworzono w celu wspierania i przyspieszania rozwoju produktów, których koncepcje z powodzeniem przekonały o swojej wartości i realizacji – od wstępnego projektu do w pełni rozwiniętych produktów i usług cyfrowych.

Więcej informacji o ZF Bus Connect można znaleźć na stronie: www.zfbusconnect.com

Źródło: ZF Aftermarket

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę