ZF Aftermarket przedstawiło nowe rozwiązania – dla pojazdów spalinowych, hybrydowych i elektrycznych

ZF Aftermarket przedstawiło nowe rozwiązania dla warsztatów ZF Aftermarket

Po czterech latach wiodące targi branży motoryzacyjnej Automechanika ponownie odbyły się we Frankfurcie. W czasach głębokich zmian szczególnie ważna jest bliska współpraca między wszystkimi uczestnikami rynku i szeroko zakrojona wymiana posiadanego know-how: widać to było wyraźnie w nowej koncepcji stoiska i programie zaplanowanym przez ZF Aftermarket.

  • Together in Motion, czyli “Wspólnie w akcji” jako myśl przewodnia prezentacji ZF Aftermarket na targach Automechanika 
  • ZF [pro]Tech e-Power Expert – nowa oferta dla warsztatów nastawionych na przyszłość
  • Części zamienne do zawieszenia pneumatycznego i zrównoważone metody naprawy hamulców – oto kolejne atrakcje na targach

Na stoisko ZF Attermarket, podczas targów Automechanika, odbywały się liczne prezentacje na żywo oraz realizowany był na forum targów bogaty program szkoleniowy. Duży nacisk postawiono również na prezentację nowych produktów do układów zawieszenia – wśród których znalazły się miechy zawieszenia SACHS do samochodów osobowych i sprężarki zawieszenia pneumatycznego Wabco. Dodatkowo, firma ZF stawia sobie za cel ułatwienie warsztatom przeprowadzania napraw w sposób zrównoważony dla środowiska – będzie to możliwe dzięki zestawowi TRW  do naprawy zacisków hamulcowych. 

„Zawieszenie ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo, komfort  i wydajność pojazdów. A ZF Aftermarket może zapewnić kompletne portfolio produktów do tego układu” – wyjaśnia Markus Wittig, Dyrektor Business Line Passenger Car ZF Aftermarket. „Obejmuje to układ kierowniczy, hamulce, amortyzatory, zawieszenie i sterowanie kołami – niezależnie od tego, czy pojazd jest napędzany wyłącznie elektrycznie, czy konwencjonalnie. „Jesteśmy również pierwszym dostawcą na rynku części zamiennych z pełną ofertą elementów osi dla pojazdów elektrycznych.”

Nowoczesne modele samochodów są coraz bardziej zelektryfikowane. Funkcjonują w oparciu o oprogramowanie i sieci cyfrowe. Jednocześnie technologia pojazdów klasycznych stale się rozwija i stawia przed warsztatami nowe wyzwania – na przykład pod względem napraw w układzie zawieszenia. Coraz więcej modeli samochodów jest wyposażonych w zawieszenie pneumatyczne. W ciężkich pojazdach, takich jak samochody elektryczne, konstrukcja ta gwarantuje najwyższy komfort jazdy i bezpieczne, łatwe prowadzenie. Jednak wysokiej jakości części zamienne w jakości OE do tej pory na rynku aftermarket były trudnodostępne.  

Miechy zawieszenia SACHS wykonane są z wysokiej jakości materiału odpornego na korozję (źródło: ZF)

Z tego właśnie powodu ZF Aftermarket zaprezentowało na targach Automechanika 2022 własną serię miechów zawieszenia w jakości wyposażenia oryginalnego. Oznacza to, że nawet po naprawie mamy pewność, że pojazd będzie zachowywać się bezpiecznie, a komfort jazdy będzie zgodny z oryginalnymi parametrami zdefiniowanymi przez producenta. Miechy zawieszenia SACHS wykonano z wysokiej jakości materiału odpornego na korozję. Wykazują one długą żywotność i wysoką wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto, dzięki precyzyjnie dopasowanej geometrii, można je łatwo montować i demontować.

Nowy produkt marki SACHS jest dostępny dla pojazdów z oddzielnie występującymi sprężynami i amortyzatorami. Dotyczy to wielu modeli Audi, BMW i Mercedes-Benz, jak również marki Citroën. Instrukcje montażu i materiały szkoleniowe można łatwo oglądać na ekranie swojego smartfona. W tym celu wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na opakowaniu produktu, który prowadzi do strony internetowej ZF z informacjami dotyczącymi naprawy danego modelu.

Co więcej, ZF Aftermarket opracowuje obecnie szkolenia mające na celu zapewnienie warsztatom wiedzy niezbędnej do prawidłowego montażu miechów zawieszenia oraz do rozwiązywania problemów z układami zawieszenia pneumatycznego. Szkolenie to umożliwia również warsztatom prawidłową identyfikację uszkodzeń drugiego kluczowego elementu układu zawieszenia pneumatycznego: sprężarki – bo jak wiadomo, uszkodzenia sprężyny i sprężarki są często powiązane.

Strategia zrównoważonego rozwoju ZF Aftermarket: maksymalizacja cyklu życia produktów

Na targach Automechanika ZF Aftermarket prezentuje szeroką gamę sprężarek zawieszenia pneumatycznego marki Wabco (źródło: ZF)

ZF Aftermarket zaprezentowało na targach Automechanika szeroką gamę sprężarek zawieszenia pneumatycznego pod marką Wabco. Uzupełnieniem jest stale rosnący udział części regenerowanych – Reman. Jest to skrót od angielskiego terminu „remanufacturing”, który oznacza, że używane komponenty poddano przemysłowej regeneracji i doprowadzono do standardu technicznego nowej części. Części zamienne Reman pozwalają zaoszczędzić znaczne ilości surowców oraz energii – i to przy jakości produktu na poziomie oryginalnego wyposażenia. Regeneracja używanych części zamiennych sprawia, że naprawa pojazdów może odbywać się w sposób bardziej zrównoważony dla środowiska oraz oszczędzający dostępne zasoby – dlatego ZF Aftermarket stale rozszerza swoją ofertę w tym zakresie. 

Dzięki zestawowi TRW do naprawy zacisków hamulcowych, firma ZF ułatwia warsztatom przeprowadzanie napraw w sposób zrównoważony dla środowiska (źródło: ZF)

Jeszcze większy pozytywny wpływ na środowisko wywiera fakt, że warsztaty nie muszą w pierwszej kolejności wymieniać uszkodzonych części, ale mogą je naprawiać. Nie ma wtedy potrzeby transportowania komponentów ani opakowań. Dlatego specjaliści ZF Aftermarket, pod swoją marką TRW, opracowali zestaw naprawczy do zacisków hamulcowych, który również miała swoją światową premierę na targach Automechanika 2022. Zestaw ten zawiera 228 oryginalnych części zamiennych TRW do najczęściej używanych zacisków – w jego skład wchodzą trzpienie prowadzące, mieszki, śruby, osłony przeciwpyłowe i smar. Zestawy te mogą być wykorzystane do naprawy aż 60 zacisków hamulcowych, a poszczególne części można zamawiać ponownie. Pojedyncze zestawy naprawcze zacisków hamulcowych do modeli pojazdów, na które jest mniejsze zapotrzebowanie, są również dostępne w ZF Aftermarket na indywidualne zamówienie. To samo dotyczy dodatkowych części zamiennych, takich jak uszczelki tłoczka.

Moduł e-Power Expert, dostępny dla partnerów ZF [pro]Tech, pozwoli wykazać się kompetencjami i generować większą sprzedaż 

Poprzez wszystkie swoje produkty i usługi ZF Aftermarket pragnie wspierać mechaników na dynamicznie zmieniającym się rynku warsztatowym. Widać to wyraźnie w kolejnej światowej premierze na targach Automechanika, a był nią nowy moduł e-mobilność dedykowany uczestnikom konceptu warsztatowego ZF [pro]Tech.

ZF [pro]Tech e-Power Expert to rozwiązanie, dzięki któremu warsztaty samochodowe mogą w profesjonalny i ciekawy sposób zaprezentować kierowcom swoje kompetencje z zakresu elektromobilności. Moduł ten zawiera szablony i materiały informacyjne dla wszystkich formatów i kanałów reklamowych - zarówno cyfrowych (własna strona internetowa lub media społecznościowe), jak i tradycyjnych (reklamy w gazetach lub szablony własnych produktów drukowanych), czy też reklamy zewnętrznej (flagi i szyldy firmowe). Oprócz tego w module znajdują się dodatkowe materiały dotyczące wytyczania przestrzeni i oznaczania e-pracowni w warsztacie, a także środków ochrony osobistej.

„W ramach kompleksowych rozwiązań dla e-mobilności znacznie rozszerzamy też portfolio produktów dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Po raz pierwszy oferujemy także e-płyny do tych pojazdów. Ale partnerzy ZF [pro]Tech mogą również polegać na innych dostępnych usługach – naszych cieszących się uznaniem szkoleniach, które są ważną częścią zakrojonego na szeroką skalę transferu know-how do warsztatów” – dodaje dr Holger Hättich, Dyrektor działu klienta i strategii w ZF Aftermarket. 

Oprócz szkoleń wysokonapięciowych od ZF dla techników (poziomy kwalifikacji 2S i 3S) dostępne są między innymi szkolenia online dla właścicieli lub kierowników warsztatów, w których mogą zapoznać się z wymaganiami operacyjnymi w odniesieniu do e-mobilności.

Dzięki ZF [pro]Tech e-Power Expert, warsztaty samochodowe mogą w profesjonalny i ciekawy sposób zaprezentować kierowcom swoją wiedzę na temat elektromobilności (źródło: ZF) 

Użytkownicy modułu ZF [pro]Tech e-Power Expert mają również możliwość zamówienia urządzeń ładujących (skrzynki ścienne) i zarezerwowania usługi montażu za pośrednictwem ZF Aftermarket.  ZF planuje też współpracę z wyspecjalizowanymi dostawcami, oferującymi dedykowane warunki współpracy swoim klientom. 

„Wspieramy naszych partnerów przemysłowych w dostosowywaniu  się do wymogów rynku i dalszym rozwoju. Ekosystem partnerstwa  ZF Aftermarket w połączeniu z naszym stale rozwijającym się portfolio produktów, usług i szkoleń, które mają swoje korzenie w rynku OE, jest tego najlepszym fundamentem – mówi Philippe Colpron, Dyrektor generalny dywizji ZF Aftermarket, zwracając uwagę na odpowiedzialność firmy w upraszczaniu złożonych technologii przyszłości dla partnerów warsztatowych i flotowych. „Zawsze oferujemy proste, nieskomplikowane rozwiązania, takie jak sprawdzone i nowe koncepcje warsztatowe lub akademię szkoleniową z kursami dotyczącymi samochodów osobowych i użytkowych, jak również konserwacji i naprawy autonomicznych systemów transportowych.”

Źródło: ZF Aftermarket

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę