Zalety ekologiczne i ekonomiczne regenerowanych alternatorów i rozruszników
Regeneracja to dawanie drugiego życia produktom i alternatywa dla zakupu nowej części, który może wiązać się z wysokimi kosztami. Jest więc działaniem, które polega na przywróceniu właściwości użytkowych częściom używanym przy jednoczesnej wymianie uszkodzonych i zużytych elementów na nowe.
Alternatory i rozruszniki (tzw. rdzenie, z ang. core) do procesu regeneracji są pozyskiwane od wyspecjalizowanych firm i muszą spełniać określone wytyczne. Rdzeń i jego elementy są potem weryfikowane, aby wyeliminować ewentualne elementy, które okażą się nieprzydatne.
Podzespoły, które pozytywnie przeszły testy wstępne, m.in. się uszlachetnia i odświeża, a potem w tzw. wyspecjalizowanych gniazdach roboczych poddaje regeneracji. Następnie są składane, a podzespoły elektryczne i elektroniczne poddaje się analizie. W kolejnym kroku produkt przechodzi testy wstępne, które weryfikują poprawność montażu oraz działania układu elektrycznego. Na końcu odbywa się test końcowy potwierdzający sprawność produktu.
Z ekologicznego punktu widzenia, decydując się na zakup produktu regenerowanego, redukujemy ilość odpadów, bo kupujemy produkt używany. Bez procesu regeneracji wszystkie rdzenie w całości trafiałyby na wysypiska.
Regeneracja części samochodowych jest pewnego rodzaju odmianą współczesnego recyklingu. Sam proces przeprowadzany jest z naciskiem na minimalizowanie liczby odpadów produktowych i wykorzystanie jak największej ilości elementów pochodzących z regenerowanego rdzenia. Do regeneracji części (zależnie od ich rodzaju) potrzeba 50–90% mniej surowców niż w przypadku wytworzenia identycznego elementu od podstaw. Redukcji ulega także zużycie wody, cennych surowców mineralnych (żelaza, miedzi, magnezu, stali czy aluminium) i mediów przeznaczonych do procesu, a także ślad węglowy. W skali całego rynku są to potężne oszczędności surowców.
Z ekonomicznego punktu widzenia produkt regenerowany jest atrakcyjną kosztowo alternatywą w stosunku do zakupu produktu nowego. Warto także zauważyć, że produkt zregenerowany w sposób profesjonalny nie odbiega właściwościami od jego odpowiednika OEM (Original Equipment Manufacturer).
Produkty regenerowane idealnie wpisują się w założenia polityki Green Deal oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, a jednocześnie nie odbiegają jakością od produktów OE. Warto jednak kupować regenerowany produkt w profesjonalnym warsztacie mechaniki pojazdowej, gdzie specjalista pomoże dobrać odpowiedni model oraz dokona montażu urządzenia. Bardzo ważne jest używanie alternatorów i rozruszników ze sprawdzonych źródeł i wybieranie produktów przetestowanych oraz mających gwarancję producenta.
Na podstawie informacji z firmy AS-PL