Zabezpiecz akumulator na zimę

Jak zabezpieczyć akumulator na zimę Inter Cars

W okresie zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej zera, akumulator jest szczególnie narażony na trudne warunki pracy, a mróz może go nieodwracalnie uszkodzić. Dlatego regularna dbałość i zaopatrzenie się w praktyczne urządzenia do konserwacji akumulatorów to inwestycja w dłuższą żywotność akumulatora i bezproblemową eksploatację pojazdu przez cały okres zimy.

Jednym z głównych problemów, które pojawiają się w zimie, jest spadek pojemności akumulatora. W temperaturze 0°C akumulator ma około 80% nominalnej pojemności i 60%, gdy na zewnątrz są siarczyste mrozy (-25°C). Jeśli akumulator jest w dobrej kondycji bez problemu powinien sobie nawet w takich warunkach poradzić.

Ale trzeba pamiętać, że przy temperaturach poniżej zera akumulator nie jest ładowany zbyt efektywnie, co w samochodach, które zimą pokonują krótkie trasy może szybko doprowadzić do problemów z porannym rozruchem silnika. Gdy akumulator jest częściowo rozładowany może dojść do zamarznięcia elektrolitu, a wówczas akumulator będzie nadawać się już tylko do wymiany.

Z tego powodu, warto skontrolować stan akumulatora przed zimą, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Portfolio akcesoriów marki OSRAM do konserwacji akumulatorów to szeroka oferta różnego rodzaju produktów zarówno do zastosowań konsumenckich, jak i profesjonalnych. Dzięki inteligentnym urządzeniom, takim jak jump startery, inaczej zwanymi boosterami i prostowniki możemy zapewnić sobie większą wygodę i bezpieczeństwo na drodze. 

Booster_OSRAM _BATTERY_1 Inter Cars

Rodzina boosterów OSRAM BATTERYstart to oparte na technologii litowo-kobaltowej urządzenia, które można łatwo przechowywać w schowku samochodowym, dzięki czemu są zawsze pod ręką i gotowe do użycia. Urządzenie OSRAM BATTERYstart 200 jest w stanie uruchomić silnik o pojemności do 3 litrów. Po użyciu błyskawicznie się ładuje – wystarczą jedynie 2 godziny do naładowania do pełna. Jump starter OSRAM BATTERYstart 300 pozwala na uruchomienie silnika benzynowego o pojemności do 6 litrów lub wysokoprężnego do 3 litrów. Naładowanie go zajmuje 3 godziny.

OSRAM BATTERYstart 400, dzięki pojemności 16 800 mAh, jest w stanie pomóc w uruchomieniu silnika benzynowego do 8 litrów lub Diesla o dwukrotnie mniejszej pojemności. Ładowanie trwa 4 godziny. To, na co warto zwrócić uwagę w ofercie dostępnych starterów to także szereg innych, przydatnych funkcji. Urządzenia wyposażono w gniazda USB, dzięki czemu mogą pełnić rolę powerbanku i ładować np. telefony komórkowe, aparaty, tablety itp. Część modeli ma także wbudowaną latarkę, co znacznie ułatwia podłączanie boostera w ciemnych miejscach czy po zmroku. Wszystkie boostery są bezpieczne w użytkowaniu, producent zastosował zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem i skokami napięcia.

Booster_OSRAM _BATTERY_2 Inter Cars

Rodzina inteligentnych prostowników OSRAM BATTERYcharge składa się z kilku produktów – OEBCS 901, 904, 906 i 908. Można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V o pojemności nawet do 170 Ah, a także te o napięciu 24 V do 70 Ah (model 908). Jako nieliczne na rynku, prostowniki OSRAM ładują wszystkie typy akumulatorów, włączając litowo-jonowe, są także kompatybilne z pojazdami wyposażonymi w system Start-Stop. Dzięki funkcji podtrzymania pomagają chronić akumulator przed rozładowaniem zimą lub podczas dłuższego postoju.

Prostowniki mają czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W wyposażeniu jest także przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować w samochodzie na stałe, by podłączenie ładowarki było szybsze i łatwiejsze. Urządzenia mają także zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniom instalacji elektrycznej samochodu przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów. W zależności od produktu urządzenia są idealne dla motocykli, większości samochodów osobowych, dostawczych, a w przypadku BATTERYcharge 908 nawet dla samochodów dostawczych i mniejszych ciężarówek.

Booster_OSRAM _BATTERY_3 Inter Cars

Profesjonaliści potrzebują sprzętu, który wytrzyma intensywną eksploatację, niejednokrotnie w bardzo trudnych warunkach. Dla tej grupy odbiorców, firma OSRAM opracowała kilka zaawansowanych urządzeń, by prace z akumulatorem były jeszcze szybsze i wygodniejsze. Tester akumulatorów OSRAM BATTERYtest PRO pozwala przeprowadzić kompletny test kondycji akumulatora i układów elektrycznych w pojazdach z instalacjami 12 i 24 V.

Przy okazji kontroli stanu akumulatora, urządzenie może zweryfikować także kondycję alternatora, rozrusznika i połączenie z masą. Wyniki testu są zapamiętywane w pamięci urządzenia, można je także wydrukować za pomocą wbudowanej drukarki termicznej lub przenieść do komputera za pomocą karty SD. W zestawie jest pokrowiec ochronny do przechowywania i poręczna walizka do transportu urządzenia.

Booster_OSRAM _BATTERY Inter Cars

Produkty OSRAM BATTERYcharge PRO to profesjonalne, inteligentne prostowniki, odpowiednie do szerokiej gamy typów akumulatorów do pojazdów 12 i 24 V. Zależnie od potrzeb można zdecydować się na urządzenie PRO 30A, PRO 50A, PRO 60A lub PRO 100A. Liczby w nazwach oznaczają maksymalne natężenie prądu ładowania. Gama produktów OSRAM BATTERYcharge PRO nadaje się do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, litowych i akumulatorów w pojazdach z systemem start/stop.

Urządzenia poza swoją podstawową funkcją, mają także możliwość przeprowadzenia testu kondycji baterii i alternatora. Wszystkie są wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD i mają możliwość optymalizacji kondycji akumulatora. OSRAM BATTERYcharge PRO mogą także pełnić funkcję zasilacza podtrzymującego, dzięki czemu mogą być używane na przykład podczas diagnostyki usterek, która wymaga, aby system elektryczny był aktywny.

Wszystkie urządzenia mają również regulację natężenia prądu ładowania, a producent udziela na nie 2-letniej gwarancji. Prostowniki PRO 30A. PRO 50A i PRO 100A są niewielkie, lekkie i łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, zaś urządzenie PRO 60A, które ma większe gabaryty, wyposażono w kółka i wygodny uchwyt.

Źródło: Inter Cars

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę