Wodorowe taksówki Toyoty w Hamburgu

Taksówki Toyoty zasilane wodorem w Hamburgu Toyota

Toyota włączyła się w wymianę miejskich taksówek w Hamburgu na samochody nieemitujące spalin i dostarczyła firmie Best Taxi 25 wodorowych sedanów Mirai drugiej generacji. Do 2025 roku wszystkie taksówki w tym mieście będą bezemisyjne.
 

Toyota i firma taksówkowa Best Taxi udostępniły pasażerom w Hamburgu 25 bezemisyjnych taksówek Toyota Mirai. Flotę sedanów klasy premium z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi dostarczył firmie Best Taxi autoryzowany salon Toyota Autohaus S+K. 

W dużym mieście takim jak Hamburg branża taksówkowa może odegrać ważną rolę w dekarbonizacji transportu. Cieszymy się, że możemy wnieść swój wkład w ten projekt – powiedział Carsten Schulz, dyrektor generalny firmy Autohaus S+K GmbH, autoryzowanego dealera Toyoty. – Taksówki codziennie pokonują wiele kilometrów, a Toyoty Mirai z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe to przyjazne dla środowiska, praktyczne rozwiązanie, które przyczyni się również do poprawy jakości powietrza w mieście.

Toyoty Mirai zostały sfinansowane z dotacji samorządu Hamburga w ramach projektu „Taxi of the Future”, którego celem jest wymiana wszystkich taksówek działających na terenie miasta na auta bezemisyjne do końca 2024 r. Projekt ten rozpoczął się w kwietniu 2021 r., kiedy po mieście poruszało się zaledwie 5 taksówek nieemitujących spalin. Do dziś licencję taksówkarską otrzymało łącznie 350 samochodów elektrycznych, z których 25 to zasilane wodorem Toyoty Mirai. Władze Hamburga utworzyły oddzielny fundusz, z którego zostanie zakupionych łącznie 460 elektrycznych samochodów bateryjnych i wodorowych, w tym 60 aut przystosowanych do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. 

Europejskie metropolie wybierają Toyotę Mirai

Toyota Mirai jest autem chętnie wybieranym przez firmy z branży przewozu osób. W Paryżu w roli taksówek jeździ już 600 Mirai, w Kopenhadze w firmie taksówkowej pracuje 100 wodorowych Toyot, a w całej Europie sedany Mirai znajdują się we flotach wielu serwisów car-sharingowych, ride-sharingowych i wypożyczalni samochodów. 

Toyota Mirai drugiej generacji oferuje zasięg do 650 kilometrów wg WLTP i może zostać zatankowana w kilka minut. Napędza ją silnik elektryczny o mocy 182 KM, zasilany ogniwami paliwowymi, które generują prąd w reakcji wodoru i tlenu. Jedynym produktem ubocznym tej reakcji jest para wodna. Mirai łączy praktyczne korzyści wynikające z dużego zasięgu i szybkiego tankowania oraz przyjemne wrażenia z jazdy i bezemisyjność typowe dla napędu elektrycznego.

Auto sprawdza się w każdych warunkach zachowując sprawność i zasięg zarówno w czasie mrozów sięgających -30ºC, jak i w bardzo wysokich temperaturach. Auto jest oferowane w Polsce w dwóch bogato wyposażonych wersjach Prestige i Executive, a jego zużycie wodoru wynosi średnio 0,79-0,89 kg/100 km, w zależności od wyposażenia. 

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę