Wartość rezydualna aut w Polsce – które modele tracą najmniej?

Po trzech latach użytkowania i 45 tys. km przebiegu Toyota Land Cruiser zachowuje aż 74% swojej wyjściowej wartości, a drugie miejsce pod tym względem zajmuje Porsche 911 (73% wartości). Ogółem najniższą utratę wartości wykazują auta z segmentów B i C, Crossover oraz SUV. Wysokie wartości obserwuje się również w przypadku hybryd. Natomiast znaczna utrata wartości jest widoczna w przypadku aut elektrycznych oraz chińskich marek.
– Na wartość samochodu na rynku wtórnym wpływa szereg różnych czynników, takich jak przebieg, wyposażenie, wersja nadwozia, wyjściowa cena zakupu, pojemność i moc silnika czy stan utrzymania, ale też postrzeganie marki i konkretnego modelu czy aktualna moda. Dobry moment do oceny tego, jak dany model zachowuje swoją wartość na rynku wtórnym, z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, następuje po trzech latach, kiedy standardowo kończy się okres leasingowania i gwarancja, a koszty napraw, w naturalnej konsekwencji użytkowania auta, zaczynają rosnąć. Średni poziom prebiegu takiego pojazdu, przy standardowym zużyciu, to ok. 45 tys. km – mówi Robert Lewandowski, Business Development Manager CARFAX Polska, firmy dostarczającej użytkownikom raporty o historii używanych samochodów z wiarygodnych oraz certyfikowanych źródeł, działając w Europie od 17 lat.
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez CARFAX we współpracy z Info-Ekspert, firmą dostarczającą programy komputerowe do profesjonalnej wyceny i szacowania wartości rezydualnych pojazdów, najniższą utratę wartości po trzech latach i 45 tys. km przebiegu wykazują poniższe modele samochodów:
- Toyota Land Cruiser – 74% wyjściowej wartości,
- Porsche 911 – 73% wyjściowej wartości,
- Skoda Octavia – 71% wyjściowej wartości,
- Dacia Bigster – 71% wyjściowej wartości,
- Dacia Duster – 70% wyjściowej wartości,
- Toyota Yaris – 69% wyjściowej wartości.
Używane auta wymienionych marek stanowią 4% w liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce bazie CARFAX, czyli 962 tys. Aż 73% z nich ma powyżej trzech lat, a 65% pozostaje własnością pierwszego właściciela. Różnego rodzaju uszkodzenia odnotowano w przypadku 44%, co jest nieco wyższym odsetkiem niż wśród ogółu samochodów używanych (39%). Natomiast 63% dotykają różnego rodzaju ryzyka, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Są to np. niejasności w historii pojazdu, takie jak niekonsekwentne odczyty przebiegu, które mogą sugerować błędne podanie danych, manipulację licznikiem, czy nietypowy sposób użytkowania pojazdu (np. jako taksówki). W przypadku ogółu samochodów używanych ryzykami objętych jest 77%, czyli o 14 p.p. więcej.
Bezpiecznym wyborem z punktu widzenia utraty wartości będzie zakup pojazdów z popularnych segmentów B i C (czyli średnich rozmiarów samochodów osobowych) lub SUV, marek i modeli cieszących się uznaniem i poszukiwanych na rynku wtórnym (np. niemieckich lub japońskich) – mówi Dariusz Wołoszka, Wiceprezes Zarządu Info-Ekspert. – Ze znacznie wyższą utratą wartości należy się liczyć przy zakupie samochodu elektrycznego, ze względu na m.in. krótszy cykl życia takich pojazdów, lub modelu chińskiej marki, m.in. z powodu obaw nabywców związanych z dostępem do serwisu czy części zamiennych. Z kolei rekordowy wynik sprzedaży hybryd potwierdza zainteresowanie klientów tą ponad 20-letnią, lecz wciąż postrzeganą w kategorii nowości, technologią. Wyraźny trend nie jest przypadkowy i wysokie wartości rezydualne przy odsprzedaży pojazdów tego typu będą nadal obserwowane. Po drugiej stronie trudno ignorować potencjał samochodów z silnikami wysokoprężnymi, które odpowiednio użytkowane mogą zapewnić bezawaryjną i relatywnie niskonakładową eksploatację. Niemalejący popyt przy ograniczonej podaży, utrwalić może trend mniejszej utraty wartości samochodów napędzanych olejem napędowym. W segmencie premium natomiast stabilny wzrost wolumenów i udziału w rynku najprawdopodobniej będzie kontynuowany. Rosnąca popularność tego segmentu jest konsekwencją: z jednej strony wzrostu cen modeli popularnych m.in. spowodowanego kolejnymi obligatoryjnymi elementami wyposażenia standardowego, a z drugiej wysokimi i ogólnodostępnymi rabatami.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Źródło: Carfax