Walka z pandemią koronawirusa: Bosch stworzył szybki test na COVID-19

Robert Bosch
27.3.2020

Bosch Healthcare Solutions wraz z Randox Laboratories Ltd. opracowało jeden z pierwszych na świecie w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych.Wiarygodne wyniki testu umożliwiają diagnozę różnicową w czasie poniżej 2,5 godziny.

SARS-CoV-2 stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej i instytucji medycznych na całym świecie. Zdolność do szybkiego diagnozowania wirusa jest nieocenioną pomocą w ograniczaniu jego wykładniczego rozprzestrzeniania się w wielu krajach. Nowy, w pełni zautomatyzowany szybki test COVID-19 firmy Bosch, może pomóc placówkom medycznym w diagnozowaniu choroby w krótkim czasie. Szybki molekularny test diagnostyczny działa na urządzeniu do analizy Vivalytic firmy Bosch Healthcare Solutions.

– Chcemy, aby szybki test Bosch COVID-19 miał wkład w jak najszybsze powstrzymanie pandemii koronawirusa. Przyspieszy on identyfikację i izolację zakażonych pacjentów – mówi dr Volkmar Denner, prezes Zarządu Bosch.

Reklama

Szybsza pewność, wolniejsze rozprzestrzenianie się

Szybki test, opracowany w ciągu zaledwie sześciu tygodni, może wykryć zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u pacjentów w czasie krótszym niż dwie i pół godziny - od momentu pobrania próbki do momentu otrzymania wyniku. Kolejną zaletą testu jest to, że można go wykonać bezpośrednio w punkcie opieki medycznej. Eliminuje to konieczność transportu próbek i oszczędza cenny czas. Oznacza również, że pacjenci szybko zyskują pewną informację o swoim stanie zdrowia, co umożliwia natychmiastową identyfikację i izolację osób zakażonych. Przy obecnie używanych testach, pacjenci zwykle muszą czekać od jednego do dwóch dni na wynik.

– Czas ma zasadnicze znaczenie w walce z koronawirusem. Wiarygodna, szybka diagnoza bezpośrednio na miejscu pobrania próbki to wielka zaleta naszego rozwiązania, które postrzegamy jako kolejny przykład „technologii bliżej nas” – mówi Denner.

Reklama

Diagnostyka różnicowa: możliwość jednoczesnego diagnozowania dziesięciu patogenów układu oddechowego

Szybki test Boscha jest jednym z pierwszych na świecie, w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych, które mogą być stosowane przez wszystkie instytucje medyczne. Co więcej, pozwala on przetestować pojedynczą próbkę nie tylko pod kątem COVID-19, ale także pod kątem dziewięciu innych chorób układu oddechowego, w tym grypy A i B.

– Szczególną cechą testu Bosch jest to, że oferuje diagnostykę różnicową, co oszczędza czas potrzebny lekarzom na dalsze testy. Zapewnia im również wiarygodną diagnozę w krótkim czasie, dzięki czemu mogą szybciej rozpocząć odpowiednie leczenie – mówi Marc Meier, prezes Bosch Healthcare Solutions GmbH.

Nowo opracowany test będzie dostępny od kwietnia w Niemczech, a następnie na innych rynkach w Europie i poza nią. Szybki test na COVID-19 firmy Bosch jest wynikiem współpracy spółki Bosch Healthcare Solutions i firmy Randox Laboratories Ltd. z Irlandii Północnej, która zajmuje się technologią medyczną.

– Wspólnie z naszym partnerem Randox udało nam się opracować ten innowacyjny, szybki test w bardzo krótkim czasie, a teraz jesteśmy w stanie oferować go na rynku. Urządzenie analityczne Bosch Vivalytic umożliwia bezpieczną diagnozę bezpośrednio w szpitalu, laboratorium lub w gabinecie lekarskim, gwarantując najlepszą możliwą ochronę pacjentów i personelu medycznego – mówi Meier.

Firma bada obecnie, w jaki sposób może pomóc lekarzom i personelowi pielęgniarskiemu w placówkach medycznych, poddać się szybkim testom, aby byli w stanie pracować tak długo, jak to możliwe - bez ryzyka zarażenia innych.

Łatwe zastosowanie w punkcie opieki medycznej

W różnych testach laboratoryjnych z SARS-CoV-2, test Bosch uzyskał wyniki z dokładnością ponad 95 procent. Szybki test spełnia standardy jakości Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Próbkę pobiera się z nosa lub gardła pacjenta za pomocą wacika. Następnie wkład, który zawiera już wszystkie odczynniki wymagane do testu, jest umieszczany w urządzeniu Vivalytic w celu analizy.

W tym czasie personel medyczny może wykonywać inne czynności medyczne. Analizator Vivalytic jest tak przyjazny dla użytkownika, że nawet personel medyczny, który nie został specjalnie przeszkolony, może niezawodnie przeprowadzić test. Analizator Bosch Vivalytic może wykonać do dziesięciu testów w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że wystarczy 100 urządzeń, aby przeprowadzić do 1000 testów dziennie. Biorąc pod uwagę dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, laboratoria już dziś są mają ogrom pracy. Bosch Vivalytic pomoże zwiększyć dostępne możliwości przeprowadzania testów.

Źródo: Bosch

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę