Volvo produkuje elektryczne ciężarówki ze stali wolnej od paliw kopalnych

Volvo – ciężarówki EV ze stali wolnej od paliw kopalnych Volvo Trucks

Jako pierwszy na świecie producent samochodów ciężarowych, Volvo zaczęło stosować stal wolną od paliw kopalnych. Pierwsze elektryczne ciężarówki ze stali wolnej od paliw kopalnych są od teraz dostarczane do klientów.

  • Volvo Trucks staje się pionierem w produkcji samochodów ciężarowych ze stali wolnej od paliw kopalnych;
  • Elektryczne ciężarówki pozytywnie wpłyną na zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat;
  • Stal wolną od paliw kopalnych produkuje szwedzki producent SSAB;
  • Samochody ciężarowe od Volvo wykorzystywać będzie Amazon, DFDS, a także Simon Loos i Unilever.

Stal wolna od paliw kopalnych w ciężarówkach Volvo 

We wrześniu tego roku Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych 44-tonowych samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Niektóre z elektrycznych ciężarówek będą również pierwszymi na świecie egzemplarzami zbudowanymi ze stali wolnej od paliw kopalnych.

Nasza droga do zerowej emisji netto obejmuje zarówno eliminację paliw kopalnych podczas eksploatacji, jak i z czasem, całkowitą wymianę materiałów w naszych produktach na alternatywy od nich wolne i pochodzące z recyklingu – mówi Jessica Sandström, starszy wiceprezes ds. zarządzania produktami w Volvo Trucks

Stal wolna od paliw kopalnych jest produkowana przez szwedzkiego producenta stali SSAB i jest wytwarzana przy użyciu całkowicie nowej technologii wykorzystującej energię elektryczną i wodór wolny od paliw kopalnych. Rezultatem jest znaczne zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat, co stanowi ważny krok w kierunku zerowej emisji netto. Wśród klientów, którzy będą użytkowali elektryczne samochody cężarowe wyprodukowane ze stali wolnej od paliw kopalnych, są Amazon i DFDS oraz, za pośrednictwem firmy transportowej Simon Loos, Unilever.

W Amazon jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2040 r. wszystkie nasze działania miały zerową emisję dwutlenku węgla. Potrzebujemy partnerów takich jak Volvo, aby przeprowadzić tę transformację – mówi Andreas Marschner, wiceprezes Transportation Services Europe w Amazonie.

Volvo_stal_wolna_od_paliw_kopalnych_produkcja_ciezarowki Volvo Trucks

– DFDS zobowiązuje się do zielonej transformacji i dostarczania bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych i logistycznych. Każdy krok w ekologicznej transformacji logistyki przybliża nas do społeczeństwa wolnego od emisji dwutlenku węgla i dlatego cieszymy się, że niektóre z naszych nowych ciężarówek elektrycznych, które wkrótce zostaną dostarczone, są również produkowane ze stali wolnej od paliw kopalnych – mówi Niklas Andersson, wiceprezes zarządu DFDS Logistics Division.

Pierwsza stal wyprodukowana z wodoru jest wykorzystywana w podłużnicach ramy elektrycznego samochodu ciężarowego. Jest podstawą podwozia, na którym montowane są wszystkie inne główne elementy. Wraz ze wzrostem dostępności stali wolnej od paliw kopalnych będzie ona również wprowadzana w innych częściach pojazdu.

90% samochodu ciężarowego Volvo można poddać recyklingowi

Obecnie około 30% materiałów w nowym samochodzie ciężarowym Volvo pochodzi z recyklingu. Co więcej, do 90% pojazdu można poddać recyklingowi po zakończeniu jejgo eksploatacji. Stal wolna od paliw kopalnych będzie ważnym uzupełnieniem tradycyjnej i pochodzącej z recyklingu stali stosowanej w samochodach ciężarowych Volvo.

Volvo Trucks zobowiązuje się więc do przestrzegania porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych i osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości najpóźniej do 2040 roku.

Źródło: Volvo Trucks

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę