Jak utrzymać samochód w gotowości do jazdy?

Utrzymanie samochodu w gotowości
4.6.2020

Gdy samochód stoi długo nieużywany to niszczeje. Valeo przygotowało 6 podstawowych wskazówek, aby zapobiec przykrym niespodziankom podczas uruchamiania pojazdu po długim postoju.

1. Pióra wycieraczek

Element gumowy wycieraczek może się deformować jeśli wycieraczka nie jest używana przez dłuższy okres i ma stały kontakt z szybą.

 • Dwa razy w tygodniu, przetrzyj wycieraczki używając płynu do spryskiwaczy lub alkoholu izopropylowego, przetrzyj też szybę.
 • Jeśli przez długi okres nie korzystasz z samochodu: podnieś ramiona wycieraczek, aby unikać ich kontaktu z szybą lub zdemontuj wycieraczki i przechowuj je w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

2. Hamulce

Wilgoć może spowodować korozję i zespolenie klocków hamulcowych z tarczami.

 • Stosuj kliny, by utrzymać pojazd w jednej pozycji (na płaskiej powierzchni), unikaj zaciągania hamulca ręcznego.
 • Rusz samochodem powoli i przejedź kilka metrów by aktywować układ hamulcowy, wprowadzić do cyrkulacji płyn oraz rozdzielić zastygłe klocki i tarcze hamulcowe.

3. Klimatyzacja

System klimatyzacji musi być używany, aby dobrze działał.

 • Klimatyzacja powinna być regularnie włączana by zapewnić smarowanie sprężarki i uszczelek, zarówno latem jak i zimą. 
 • Włączaj ją na 30 minut co 2 tygodnie. Lepiej odczekać trochę i włączyć ją kilka sekund po uruchomieniu silnika.

4. Akumulator

Kiedy nie korzystasz z samochodu, każdego dnia zużywa się 3% Twojego akumulatora.

 • Nawet samochód podczas postoju zużywa energię akumulatora, jeśli ma wbudowany alarm, GPS, radio z wyświetlaczem... wystarczy 30 dni bez uruchamiania pojazdu i akumulator może po prostu przestać działać (również inne czynniki mogą mieć wpływ na zwiększenie zużycia akumulatora, w zależności od rodzaju pojazdu)
 • Uruchom silnik raz w tygodniu na 20 do 30 minut w celu naładowania układu lub odłącz akumulator, aby uniknąć jego zużycia.

5. Opony

Twoje opony są kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa!

 • Przestrzegaj zalecanego ciśnienia dla maksymalnego obciążenia wskazanego w instrukcji pojazdu. Dbanie o opony jest bardzo proste!
 • Jeżeli samochód jest na postoju przez więcej niż 90 dni, wskazane jest, aby unieruchomić go na kozłach, pozwoli to zapobiec deformacji gumy pod wpływem działania ciężaru samochodu. Można także przetaczać regularnie pojazd o kilka metrów, jeśli jest to możliwe.

6. Silnik

Silnik musi się obracać, aby rozprowadzać płyny.

 • Płyny silnikowe (paliwo, płyn chłodniczy...) powinny regularnie krążyć, aby uniknąć powstawania osadów, gazów lub utraty właściwości.
 • Uruchom silnik raz w tygodniu na 20 do 30 minut, aby ułatwić cyrkulację płynów eksploatacyjnych.

Źródło: Valeo

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę