Toyota wysoko w rankingu innowacyjnych firm

Toyota
17.1.2017
Reklama
Reklama

Według raportu The Boston Consulting Group Toyota należy do pierwszej dziesiątki najbardziej innowacyjnych firm świata. Japoński producent powtórzył ten sukces już po raz czwarty. Toyota zajęła 8. miejsce, dystansując głównych konkurentów z branży motoryzacyjnej, takich jak BMW (#14), Daimler (#16), General Motors (#27), Renault (#38) i Honda (#48).

W raporcie „The Most Innovative Companies 2016” firmy Boston Consulting Group Toyota zajęła 8. miejsce. Dystans pomiędzy japońską firmą a następnym na liście koncernem motoryzacyjnym – BMW zwiększył się z jednej pozycji w 2015 roku (Toyota #6, BMW #7) do sześciu pozycji w 2016 roku (Toyota #8, BMW #14). Wyniki uzyskane przez analityków amerykańskiej firmy konsultingowej znajdują potwierdzenie w ogromnych inwestycjach Toyoty w badania nad nowoczesnymi technologiami, przede wszystkim w dziedzinie ekologicznych napędów i systemów automatycznego wspierania kierowców.

Reklama

Toyota zainwestowała w 2016 roku miliard dolarów w badania nad sztuczną inteligencją, robotyką i autonomicznymi samochodami. Japoński koncern stworzył do tego celu firmę badawczą Toyota Research Institute (TRI), w którym zatrudnił wybitnych specjalistów i naukowców. TRI prowadzi badania w trzech ośrodkach usytuowanych w pobliżu uczelni, z którymi ściśle współpracuje – Massachusetts Institute of Technology (MIT), Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Michigan.

Równocześnie Toyota we współpracy z firmą Microsoft powołała spółkę Toyota Connected, której zadaniem jest stworzenie systemu automatycznej komunikacji między pojazdami z wykorzystaniem technologii chmury. Rozwiązanie to oparte na chmurze Microsoft Azure radykalnie poprawi bezpieczeństwo na drogach i przyczyni się do szybszego udoskonalania samochodów. Przyspieszy także rozwój systemów multimedialnych, które już niedługo otrzymają własne połączenie z internetem oraz znacznie rozszerzą ofertę aplikacji i funkcji.

Reklama

Ogromnym przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa na drodze było rozpoczęcie komercjalizacji technologii ITS Connect, opierającej swoje działanie na komunikacji między samochodami oraz między samochodami a infrastrukturą drogową. Japonia jest pierwszym krajem, w którym uruchomiono ten projekt, a Toyota jako pierwszy producent samochodów zaczęła wprowadzać ITS Connect do swoich modeli.

W 2016 roku Toyota wprowadziła na rynek 4. generację napędu hybrydowego. Jednocześnie firma kładzie duży nacisk na rozwój technologii wodorowych ogniw paliwowych. Pierwszym masowo produkowanym samochodem wykorzystującym to rozwiązanie jest Toyota Mirai wprowadzona na japoński rynek pod koniec 2014 roku. W 2016 roku Mirai zadebiutował w 3 kolejnych europejskich krajach oraz otrzymał nagrodę World Green Car of the Year. Obecnie jest dostępny w Japonii, USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii i Norwegii.

Źródło: Toyota

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama