Toyota Gazoo Racing WRC gotowa na Monte Carlo

Toyota
16.1.2017

TOYOTA GAZOO Racing zrealizowała program testów przed długo oczekiwanym powrotem do Rajdowych Mistrzostw Świata. Zespół jest gotowy do startu w legendarnym rajdzie Monte Carlo, pierwszych eliminacji serii FIA WRC. Impreza odbędzie się w dniach 19-22 stycznia na wymagających górskich drogach.

Kierownikiem zespołu jest Tommi Mäkinen, czterokrotny mistrz świata WRC, który 4 razy stanął na najwyższym podium rajdu Monte Carlo. Yarisa WRC poprowadzą Jari-Matti Latvala (#10), jeden z najszybszych kierowców rajdowych na świecie, i doświadczony zawodnik Juho Hänninen (#11), który od początku brał udział w programie budowy nowego samochodu rajdowego Toyoty.

Reklama

Toyota startowała w Rajdowych Mistrzostwach Świata od początku ich istnienia i odniosła w nich wiele sukcesów. Pierwszy rajd WRC, w którym Toyota wzięła udział, odbył się w 1973 roku i zakończył się zwycięstwem kanadyjskiego kierowcy Waltera Boyce’a prowadzącego Corollę. W ostatnim sezonie Toyoty w WRC w 1999 roku marka wywalczyła swoje 3. mistrzostwo producentów, również dzięki Corolli.

Yaris WRC reprezentuje nowy rozdział w długiej historii Toyoty w motorsporcie. Doświadczenia zdobyte w rajdach FIA WRC pozwolą na dalsze udoskonalanie aut seryjnych, oferowanych klientom, tak jak miało to miejsce dotychczas m.in. w przypadku startów marki w mistrzostwach świata wyścigów długodystansowych FIA WEC czy w Formule 1. TOYOTA GAZOO Racing WRC nie koncentruje się w swoim pierwszym po przerwie sezonie WRC na wynikach, ale na dalszym dopracowywaniu samochodu i zbieraniu doświadczeń.

Reklama

Rajd Monte Carlo jest najstarszym rajdem na świecie – w tym roku odbędzie się jego 85. edycja. W rozpoczynającym się właśnie sezonie obowiązują nowe regulacje, których rezultatem są jeszcze szybsze, szersze i lżejsze samochody o bardziej spektakularnych osiągach. Rozpoczynający się w stolicy Księstwa Monako rajd o łącznej długości odcinków specjalnych poniżej 380 km nie jest najdłuższym rajdem FIA WRC, ale prawdopodobnie najtrudniejszym. Szybko zmieniająca się pogoda i zróżnicowanie nawierzchni sprawiają, że przygotowując samochód i dobierając opony trzeba iść na kompromisy, a rola załogi informującej na bieżąco o warunkach panujących na poszczególnych odcinkach staje się kluczowa.

Uroczystość rozpoczęcia rajdu odbędzie się na Place du Casino w Monte Carlo w czwartek 19 stycznia o godzinie 18:11. Tego dnia zostaną rozegrane dwa nocne etapy w regionie Alpes-de-Haute-Provence, traktowane jako wymagający sprawdzian przed piątkowym etapem, najdłuższym w całym rajdzie (odcinki specjalne będą miały długość 160 km). W sobotę zawodnicy wystartują w okolicy Gap i dotrą do Breziers po pięciu górskich etapach. W niedzielę zawodnicy dwa razy pokonają wymagającą przełęcz Col de Turini. Ceremonia udekorowania zwycięzców odbędzie się przed Pałacem Książęcym w Monako o godzinie 15:00.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę