Toyota Gazoo Racing WRC gotowa na Monte Carlo

Toyota
16.1.2017
Reklama
Reklama

TOYOTA GAZOO Racing zrealizowała program testów przed długo oczekiwanym powrotem do Rajdowych Mistrzostw Świata. Zespół jest gotowy do startu w legendarnym rajdzie Monte Carlo, pierwszych eliminacji serii FIA WRC. Impreza odbędzie się w dniach 19-22 stycznia na wymagających górskich drogach.

Kierownikiem zespołu jest Tommi Mäkinen, czterokrotny mistrz świata WRC, który 4 razy stanął na najwyższym podium rajdu Monte Carlo. Yarisa WRC poprowadzą Jari-Matti Latvala (#10), jeden z najszybszych kierowców rajdowych na świecie, i doświadczony zawodnik Juho Hänninen (#11), który od początku brał udział w programie budowy nowego samochodu rajdowego Toyoty.

Reklama

Toyota startowała w Rajdowych Mistrzostwach Świata od początku ich istnienia i odniosła w nich wiele sukcesów. Pierwszy rajd WRC, w którym Toyota wzięła udział, odbył się w 1973 roku i zakończył się zwycięstwem kanadyjskiego kierowcy Waltera Boyce’a prowadzącego Corollę. W ostatnim sezonie Toyoty w WRC w 1999 roku marka wywalczyła swoje 3. mistrzostwo producentów, również dzięki Corolli.

Yaris WRC reprezentuje nowy rozdział w długiej historii Toyoty w motorsporcie. Doświadczenia zdobyte w rajdach FIA WRC pozwolą na dalsze udoskonalanie aut seryjnych, oferowanych klientom, tak jak miało to miejsce dotychczas m.in. w przypadku startów marki w mistrzostwach świata wyścigów długodystansowych FIA WEC czy w Formule 1. TOYOTA GAZOO Racing WRC nie koncentruje się w swoim pierwszym po przerwie sezonie WRC na wynikach, ale na dalszym dopracowywaniu samochodu i zbieraniu doświadczeń.

Reklama

Rajd Monte Carlo jest najstarszym rajdem na świecie – w tym roku odbędzie się jego 85. edycja. W rozpoczynającym się właśnie sezonie obowiązują nowe regulacje, których rezultatem są jeszcze szybsze, szersze i lżejsze samochody o bardziej spektakularnych osiągach. Rozpoczynający się w stolicy Księstwa Monako rajd o łącznej długości odcinków specjalnych poniżej 380 km nie jest najdłuższym rajdem FIA WRC, ale prawdopodobnie najtrudniejszym. Szybko zmieniająca się pogoda i zróżnicowanie nawierzchni sprawiają, że przygotowując samochód i dobierając opony trzeba iść na kompromisy, a rola załogi informującej na bieżąco o warunkach panujących na poszczególnych odcinkach staje się kluczowa.

Uroczystość rozpoczęcia rajdu odbędzie się na Place du Casino w Monte Carlo w czwartek 19 stycznia o godzinie 18:11. Tego dnia zostaną rozegrane dwa nocne etapy w regionie Alpes-de-Haute-Provence, traktowane jako wymagający sprawdzian przed piątkowym etapem, najdłuższym w całym rajdzie (odcinki specjalne będą miały długość 160 km). W sobotę zawodnicy wystartują w okolicy Gap i dotrą do Breziers po pięciu górskich etapach. W niedzielę zawodnicy dwa razy pokonają wymagającą przełęcz Col de Turini. Ceremonia udekorowania zwycięzców odbędzie się przed Pałacem Książęcym w Monako o godzinie 15:00.

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama